«Πατήσαμε» και τον Κεραυνό!

Μεγάλη, πολύ μεγάλη νίκη για την ομάδα μας στη δική μας αίθουσα, στο παιχνίδι με το οποίο έπεσε η αυλαία για τη 2η αγωνιστική στην κανονική περίοδο του πρωταθλήματος καλαθόσφαιρας!

Αντίπαλος ο Κεραυνός, που λύγισε απέναντι στην αποφασιστικότητα και στο σθένος των παικτών μας, των παικτών του Παναγιώτη Γιανναρά και έτσι όλοι μαζί πήραν και δίκαια πανηγύρισαν μιαν μεγάλη, επαναλαμβάνουμε νίκη! Τελικό σκορ 74-62 και… δυο στα δυο για την ομάδα μας. Ταυτόχρονα… δεύτερη διαδοχική ήττα για τον αντίπαλο μας, τον Κεραυνό.

Με το σκορ στο 19-18 τελείωσε η 1η περίοδος στο παιχνίδι με τον Κεραυνό. Η ομάδα μας ήταν αυτή που είχε το πάνω χέρι, έστω και με την ελάχιστη τιμή διαφοράς. Ωστόσο στα αρχικά στάδια του παιχνιδιού, τα προβλήματα στην άμυνα, έφεραν τον Κεραυνό να παίρνει προβάδισμα 6 πόντων στο 5λεπτο, σημείο στο οποίο προηγήθηκε με 7-13. Η συνέχεια όμως ανήκε στην ομάδα μας! Η βελτίωση στην άμυνα, ήταν ο ένας λόγος και το σκοράρισμα του Άσκορτ, ο άλλος, αυτά δηλαδή που απέφεραν το προβάδισμα για τον Forex Time Απόλλωνα με 19-18 στο φινάλε της 1ης περιόδου.

Σε κάπως πιο αργό τέμπο πήγε ο ρυθμός του αγώνα κατά τα μεγαλύτερα στάδια της 2ης περιόδου. Οι δυο ομάδες ήταν βελτιωμένες στην άμυνα μεν, αλλά το πρόβλημα για τη δική μας, ήταν οι συνεχόμενοι πόντοι του Ντεμούιγκ, που κρατούσαν τον Κεραυνό στο παιχνίδι. Πάντως ο Forex Time Απόλλωνας κράτησε σταθερά ένα μικρό προβάδισμα, μέχρι και το φινάλε του ημιχρόνου, σημείο στο οποίο προηγήθηκε με 37-35.

Εντυπωσιακό με μια λέξη, ήταν το ξεκίνημα της ομάδας μας στην αρχή της 3ης περιόδου. Με δυνατή άμυνα από τη μια και με λύσεις στην επίθεση από την άλλη, είχαμε ένα σερί 8-2 και έτσι στο 23′ ο Forex Time Απόλλωνας πήρε προβάδισμα 8 πόντων και με το σκορ να φθάνει στο 45-37. Ο Κεραυνός μείωσε στο τρίποντο στη συνέχεια, όταν το σκορ έγινε 47-44, αλλά η ομάδα μας ¨επανήλθε¨ για να πάρει προβάδισμα 7 πόντων στο 29′ (σκορ 54-47) και με το φινάλε της 3ης περιόδου, ο Forex Time Απόλλωνας είχε την πρωτοπορία στο σκορ, όταν είχε προηγηθεί με 56-47!

Για πρώτη φορά στο παιχνίδι, η ομάδα μας πήρε προβάδισμα με διψήφια διαφορά όταν στο 31′ προηγηθήκαμε με 59-49! Όμως τίποτα ακόμα δεν είχε τελειώσει… Ο Κεραυνός μείωσε σε 60-58 στο 34′ και η αγωνία ανέβαινε στο κατακόρυφο ενόψει των τελικών σταδίων της αναμέτρησης.

Όμως στο 37′ η ομάδα μας πήρε τη διαφορά στο +8, δηλαδή με 68-60 από ένα σημαντικό τρίποντο του Κάρτουελ! Πλέον οι παίκτες μας είχαν τον πρώτο λόγο στην υπόθεση νίκη απέναντι στον Κεραυνό. Κάτι που δεν μπορούσε πλέον να άλλαζε! Με τη ψυχολογία στα ύψη οι παίκτες μας, δεν άφησαν… επιλογές στον αντίπαλο και τελικά, τον υποχρέωσαν στη δεύτερη φετινή του ήττα, κερδίζοντας τον με σκορ 74-62!

Δυο στα δυο για την ομάδα μας και συνεχίζουμε!

Δεκάλεπτα: 19-18, 37-35, 56-47, 74-62.

Forex Time Απόλλων (Π. Γιανναράς): Κάρτουελ 13 (3), Αντετοκούνπο 7, Χούλμπιν 8, Τέρνερ 2, Ασκορτ 12 (2), Ηλιάδης, Κρουπάλια 7, Παντούρης 8, Ντραγκίσεβιτς 17 (2).