Απόδραση από τον Στρόβολο!

Μπράβο στα παιδιά μας, μπράβο στον προπονητή μας! Με μιαν μεγάλη νίκη, ολοκλήρωσε την υποχρέωση της για την 6η αγωνιστική στην κανονική περίοδο του πρωταθλήματος καλαθόσφαιρας, η ομάδα μας! Μέσα στην αίθουσα ¨Κ. Παπαέλληνας¨, οι παίκτες του Παναγιώτη Γιανναρά, είχαν μιαν πολύ δύσκολη αποστολή… Να αντιμετώπιζαν τον πάντα ισχυρό (ανεξάρτητα από τη φετινή μέτρια πορεία του) Κεραυνό.

Όχι μόνο την έφεραν σε πέρας, αλλά σημείωσαν μιαν πραγματικά πολύ μεγάλη νίκη! Τελικό σκορ 67-78 για τη γεμάτη με πίστη για τη νίκη αυτή, ομάδα μας!

Νίκη που δεν είναι απλά βήμα… Είναι άλμα για μιαν θέση στην πρώτη τριάδα της βαθμολογίας, τη στιγμή που η ομάδα μας δείχνει ότι διαθέτει πιο γερά… δόντια, απ’ όσο οι άλλοι θα υπολόγιζαν!

Με ένα μικρό προβάδισμα για τον Κεραυνό ξεκίνησε η αναμέτρηση. Αργός ο ρυθμός και δυνατές οι άμυνες και από τις δυο πλευρές, ήταν η εικόνα που παρουσίαζαν οι δυο ομάδες σε αυτά τα αρχικά διαστήματα, αλλά στη συνέχεια, ο Αντετοκούνπο, ήταν με μιαν λέξη εντυπωσιακός! Χάριν στους συνεχόμενους πόντους του, η ομάδα μας κατάφερε να προσπεράσει στο 10λεπτο με 14-17, αλλά ο σπουδαίος αυτός παίκτης μας, δεν… έμεινε εκεί! Ναι μεν οι άμυνες συνέχισαν να είναι δυνατές, αλλά αυτή του αντιπάλου μας, αδυνατούσε να βάλει… στοπ στον Αντετοκούνπο! Παράλληλα με αυτό, η αμυντική προσήλωση των παικτών μας, απέφερε το προβάδισμα στην ομάδα μας με την ολοκλήρωση του ημιχρόνου! Σε αυτό το σημείο λοιπόν το σκορ ήταν στο 31-38 για την ομάδα μας.

Στο ξεκίνημα της επανάληψης η διαφορά πήγε στο +12 για την ομάδα μας, όταν στο 21′, το σκορ πήγε στο 33-45. Πλέον οι παίκτες μας αποκτούσαν την πεποίθηση ότι μπορούσαν να έφευγαν με τη νίκη από την έδρα του Κεραυνού! Όχι πως ο αντίπαλος δεν προσπαθούσε. Το έκανε αυτό και μάλιστα σε μεγάλο βαθμό. Δεν ήταν όμως μόνο η εκπληκτική αμυντική προσήλωση για την ομάδα μας. Ήταν, πέραν του ασταμάτητου Αντετοκούνπο και το συνεχόμενο σκοράρισμα των Μαρσίνκοβιτς, Κάρτουελ. Έτσι στο 30′ η διαφορά ήταν στο +13 με το σκορ στο 47-60 πάντα για τον Forex Time Aπόλλωνα.

Η νίκη ήταν πλέον κοντά, αλλά και… μακριά καθώς απέμενε μια ολόκληρη περίοδος. Όμως τη στιγμή που ο Κεραυνός εύρισκε κάποιους τρόπους για να σημειώνει πόντους, η ομάδα μας είχε… μόνιμες απαντήσεις! Αυτό δεν έγινε μόνο στο διάστημα 34′ με 36′ με αποτέλεσμα στο διάστημα αυτό να κάνει ένα σερί ο Κεραυνός και να ρίξει τη διαφορά στους 4 πόντους. Σκορ 63-67 στο 36′.

Ως εκεί ήταν όμως για τον Κεραυνό. Με κύριο πρωταγωνιστή τον Μαρσίνκοβιτς, αλλά και τον Αντετοκούνπο σε αυτά τα καθοριστικά σημεία, η ομάδα μας άνοιξε και πάλι τη διαφορά και την κράτησε ως το τέλος! Με το κορνάρισμα της γραμματείας, μια μεγάλη νίκη σφραγιζόταν για τον Forex Time Aπόλλωνα! Τελικό σκορ 67-78!

Δεκάλεπτα: 14-17, 31-38, 47-60, 67-78.

Κεραυνός (Θ. Σκουρτόπουλος): Κλαρκ 2, Πηλαβάς 12 (2), Δεμερτζής 10, Κάρτερ 11 (1), Χάτζιτς 7 (1), Ζαχαρίου, Θεοχαρίδης 8 (2), Πολ 7 (1), Ντέμουιγκ, Τρισόκας 10.

Forex Time Aπόλλων (Π. Γιανναράς): Κάρτουελ 19 (3), Αντετοκούνπο 21 (2), Χούλπιν 4, Τέρνερ 5, Άσκορτ 6, Κρουπάλια 5 (1), Παντούρης 2, Μαρσίνκοβιτς 16 (2).