ΠΡΟΙΣΤΟΡΙΑ

Από το 2010 και μετέπειτα!(video)

Συνολικά, ο Απόλλωνας αντιμετώπισε την Ομόνοια 116 φορές. Η ομάδα μας κέρδισε 23 φορές, ποσοστό 20%, έχασε 61 φορές ενώ τα υπόλοιπα 32 παιγνίδια έληξαν ισόπαλα. Στα τέρματα η Ομόνοια προηγείται με 216-113.

Στο Τσίρειο, η ομάδα μας αντιμετώπισε την Ομόνοια 54 φορές. Η ομάδα μας κέρδισε 16 φορές, ποσοστό 30%, έχασε 22 φορές ενώ τα υπόλοιπα 16 παιγνίδια έληξαν ισόπαλα. Στα τέρματα η Ομόνοια προηγείται με 86-64.

Από την περίοδο 2010/11 και μετέπειτα και σε σύνολο 5 αγώνων κόντρα στην Ομόνοια η ομάδα μας μετράει 4 νίκες και 1 ήττα με ποσοστό επιτυχίας 80%! Στα 5 αυτά παιγνίδια ο Απόλλωνας έχει σκοράρει 10 γκολ (2 γκολ ανά αγώνα) και έχει δεχτεί 6 γκολ ενώ έχει κρατήσει ανέπαφη την εστία του 3 φορές δηλ. ποσοστό 60%. Αξίζει να σημειωθεί ότι τα 6 από τα 10 γκολ της ομάδας μας επιτεύχθηκαν στο α’ ημίχρονο!

Στα 5 αυτά παιγνίδια της α΄ φάσης, στις 3 φορές που ο Απόλλωνας κατάφερε να προηγηθεί από το α’ ημίχρονο πανηγύρισε στο τέλος ισάριθμες φορές τη νίκη ενώ στις 2 φορές που μείναμε πίσω στο σκορ στην μια περίπτωση καταφέραμε να γυρίσουμε το παιγνίδι ενώ στην άλλη γνωρίσαμε τη συντριβή με 5-2. Αξίζει να σημειωθεί ότι το σημείο της ισοπαλίας στους αγώνες της α΄ φάσης αγνοείται εδώ και περίπου 8 χρόνια, συγκεκριμένα από την περίοδο 2007/08.

Τελευταία φορά που χάσαμε από την Ομόνοια εντός έδρας ήταν πριν περίπου 4 χρόνια συγκεκριμένα στις 25 Φεβρουαρίου, 2012 με 5-2 ενώ τελευταία φορά που η Ομόνοια παραβίασε την εστία μας στο Τσίρειο ήταν στις 18 Νοεμβρίου, 2012!

Από το υφιστάμενο έμψυχο υλικό του Απόλλωνα κόντρα στην Ομόνοια έχουν σκοράρει οι Παπουλής 2 και οι Μερκής, Στογιάνοβιτς από 1 γκολ.

Η προϊστορία κόντρα στην Ομόνοια σε εντός έδρας αγώνες από το 2010/11 και μετέπειτα: