ΠΡΟΙΣΤΟΡΙΑ

Τα τελευταία χρόνια είναι αλλιώς!(video)

Συνολικά, η ομάδα μας αντιμετώπισε την Ανόρθωση 120 φορές. Η ομάδα μας κέρδισε 37 φορές, ποσοστό 31%, έχασε 52 φορές ενώ τα υπόλοιπα 31 παιγνίδια έληξαν ισόπαλα. Στα τέρματα η Ανόρθωση προηγείται με 179-151.

Εκτός έδρας, η ομάδα μας αντιμετώπισε την Ανόρθωση 56 φορές σε αγώνες α’ φάσης. Η ομάδα μας κέρδισε 8 φορές, ποσοστό 14%, έχασε 34 φορές ενώ τα υπόλοιπα 14 παιγνίδια έληξαν ισόπαλα. Στα τέρματα η Ανόρθωση προηγείται με 98-40. Στο στάδιο «Αντώνης Παπαδόπουλος» μετρούμε μόλις 3 νίκες, με τις 2 εξ αυτών να σημειώθηκαν τα τελευταία 6 χρόνια.

Από την περίοδο 2009/10 και μετέπειτα και σε σύνολο 6 αγώνων κόντρα στην Ανόρθωση η ομάδα μας μετράει 2 νίκες, 2 ήττες και 2 ισοπαλίες με ποσοστό επιτυχίας 33%. Στα 6 αυτά παιγνίδια ο Απόλλωνας έχει σκοράρει 5 γκολ (0,8 γκολ ανά αγώνα) και έχει δεχτεί 7 γκολ ενώ έχει κρατήσει ανέπαφη την εστία του 2 φορές. Αξίζει να σημειωθεί ότι τα 4 από τα 5 γκολ της ομάδας μας επιτεύχθηκαν στο β’ ημίχρονο!

Στα 6 αυτά παιγνίδια στην μια φορά που η Ανόρθωση κατάφερε να προηγηθεί από το α’ ημίχρονο πανηγύρισε στο τέλος τη νίκη ενώ τα υπόλοιπα 5 παιγνίδια έληξαν ισόπαλα στο α’ ημίχρονο, με τα 4 μάλιστα να μένουν στο άγονο 0-0!

Από το υφιστάμενο έμψυχο υλικό του Απόλλωνα κόντρα στην Ανόρθωση δεν έχει σκοράρει κανένας!

Η προϊστορία κόντρα στην Ανόρθωση σε εκτός έδρας αγώνες από το 2009/10 και μετέπειτα: