ΚΥΑΝΟΛΕΥΚΟΣ ΑΝΑΛΥΤΗΣ

Από πλευράς στατιστικής κόντρα στην Αναγέννηση εντός έδρας!

Η μεγαλύτερη σε έκταση νίκη της ομάδας μας επί της Αναγέννησης Δερύνειας σε εντός έδρας αγώνες σημειώθηκε την περίοδο 1987/88 με 6-0 τα οποία είναι και τα περισσότερα γκολ που έχουν επιτευχθεί σε ένα αγώνα μεταξύ των δύο ομάδων στη Λεμεσό. Τα γκολ τότε σημείωσαν οι Γ. Ιωάννου (2), Γιαγκουδάκης, Εφραίμ, Πίττας και Τέμπλαρ.

Η μοναδική μας ήττα από την Αναγέννηση Δερύνειας σημειώθηκε την περίοδο 2003/04 με 1-0 όταν η ομάδα μας στον πρώτο αγώνα του 2ου γύρου και όντας πρωταθλήτρια χειμώνα υποχρεώθηκε σε οδυνηρή ήττα με 0-1 και από τον αγώνα αυτό η αγωνιστική παρουσία της ομάδας δεν ήταν ποτέ πια η ίδια αρχίζοντας μια απίστευτη κατηφόρα που δεν είχε τελειωμό!

Οι ποδοσφαιριστές μας που είχαν την καλύτερη παράδοση απέναντι στην Αναγέννηση Δερύνειας σε εντός έδρας αγώνες ήταν ο αείμνηστος Γιαννάκης Ιωάννου και ο Μάριος Χαραλάμπους με 2 γκολ με τον Μάριο να είναι και ο μοναδικός ποδοσφαιριστής του Απόλλωνα που σκόραρε σε δύο συνεχόμενα εντός έδρας παιγνίδια!