ΘΡΥΛΙΚΕΣ ΗΜΕΡΟΜΗΝΙΕΣ

Σαν σήμερα…πριν 8 χρόνια!(video)

Σαν σήμερα, (8/2) πριν ακριβώς 8 χρόνια, ένας διεθνής Χιλιανός ποδοσφαιριστής, ο Μαουρίτσιο Πινίγια, θα πετύχαινε το πρώτο του γκολ με τη φανέλα του Απόλλωνα.

Αυτό συνέβηκε στην 21η αγωνιστική της περιόδου 2008/09 όταν ο Απόλλωνας αντιμετώπισε τον Ατρόμητο Γεροσκήπου εκτός έδρας τον οποίο «φιλοδώρησε» με 6 γκολ με το Χιλιανό άσο, μετά από κάθετη μπαλιά του Κιντέρος, να σημειώνει το 0-2 περνώντας με ωραίο τρόπο την μπάλα πάνω από τον τερματοφύλακα του Ατρομήτου!

Ο Μαουρίτσιο Πινίγια αποκτήθηκε από τον Απόλλωνα σε ηλικία 25 ετών την μεταγραφική περίοδο Ιανουαρίου 2009 καταγράφοντας 5 συμμετοχές με τη φανέλα του Απόλλωνα και 113 συνολικά λεπτά συμμετοχής, σκοράροντας και 2 γκολ.

Για την ιστορία, το παιγνίδι κόντρα στον Ατρόμητο Γεροσκήπου, το οποίο έληξε με νίκη της ομάδας μας με 6-3, ήταν και το μοναδικό το οποίο ο Πινίγια ξεκίνησε σαν βασικός δίνοντας τη θέση του στο 46’ στον Άθω Σολωμού.