ΠΡΟΙΣΤΟΡΙΑ

Το περσινό χαστούκι να γίνει μάθημα!

Συνολικά, η ομάδα μας αντιμετώπισε τον Εθνικό Άχνας 64 φορές. Η ομάδα μας κέρδισε 41 φορές, ποσοστό 64%, έχασε 13 φορές ενώ τα υπόλοιπα 10 παιγνίδια έληξαν ισόπαλα. Στα τέρματα η ομάδα μας προηγείται με 131-64.

Στο Δασάκι, σε αγώνες Α’ φάσης, η ομάδα μας αντιμετώπισε τον Εθνικό Άχνας 29 φορές. Η ομάδα μας κέρδισε 17 φορές, ποσοστό 59%, έχασε 7 φορές ενώ τα υπόλοιπα 5 παιγνίδια έληξαν ισόπαλα. Στα τέρματα η ομάδα μας προηγείται με 48-34.

Από την περίοδο 2011/12 και μετέπειτα και σε σύνολο 5 αγώνων κόντρα στον Εθνικό Άχνας η ομάδα μας μετράει 3 νίκες μια ισοπαλία και μια ήττα με ποσοστό επιτυχίας 60%! Στα 5 αυτά παιγνίδια ο Απόλλωνας έχει σκοράρει 7 γκολ (1,4 γκολ ανά αγώνα) και έχει δεχτεί 5 γκολ ενώ έχει κρατήσει ανέπαφη την εστία του 2 φορές δηλ. ποσοστό 40%. Αξίζει να σημειωθεί ότι τα 5 από τα 7 γκολ της ομάδας μας επιτεύχθηκαν στο β’ ημίχρονο, ποσοστό 71%!

Στα 5 αυτά παιγνίδια στις τρεις φορές που ο Απόλλωνας κατάφερε να προηγηθεί από το α’ ημίχρονο πανηγύρισε στο τέλος 2 φορές τη νίκη και στην άλλη έμεινε στην ισοπαλία ενώ πέραν της περσινής περιόδου τα προηγούμενα 4 χρόνια ο Εθνικός Άχνας δεν έχει καταφέρει να σκοράρει εναντίον μας κατά τη διάρκεια του α’ ημιχρόνου.

Από το υφιστάμενο έμψυχο υλικό του Απόλλωνα κόντρα στον Εθνικό Άχνας έχουν σκοράρει οι Παπουλής 2 και Γκιέ-Γκιέ 1 γκολ.

Η προϊστορία κόντρα στον Εθνικό Άχνας σε εκτός έδρας αγώνες Α’ φάσης από το 2011/12 και μετέπειτα: