ΘΡΥΛΟ ΙΣΤΟΡΙΕΣ

Ένα πέναλτι αλά Πανένκα, ο αίλουρος «κάττος» και τα φάλτσα σφυρίγματα ενός διαιτητή!(video)

Περίοδος 2001/02 και στο πλαίσιο της 19ης αγωνιστικής ο Απόλλωνας αντιμετωπίζει το πρωτοπόρο στη βαθμολογία ΑΠΟΕΛ στο Τσίρειο στάδιο.

Ο αγώνας είναι αμφίρροπος και συναρπαστικός από το πρώτο έως το τελευταίο λεπτό όμως αυτό που έχει μείνει στις μνήμες των κυανόλευκων οπαδών μας είναι τα δυο γκολ του μάγου Μιλένκο Σπόλιαριτς, το ένα με πέναλτι αλά Πανένκα, οι δύο αιλουροειδείς αποκρούσεις του τερματοφύλακα και νυν προπονητή της ομάδας μας Σοφρώνη Αυγουστή αλλά και τα φάλτσα σφυρίγματα ενός ανεκδιήγητου διαιτητή του Κωστάκη Καπιτανή που διαμορφώνει το τελικό αποτέλεσμα 2-2!

Η σύνθεση της ομάδας μας: Aυγουστή, Θεοφίλου, Γεωργίου, Φιλίππου, Π. Πίττας, Nτοπρασίνοβιτς, Mαραγκός, (Mελαναρκίτης 81′), Σπόλιαριτς, Σεγκέλια, Παπακυριακού, (Aρέστη 56′), Zουμπάρεφ, (Μ. Παναγιώτου 83′).