Σωφρόνης Αυγουστή: 22 (δεύτερο καλύτερο αήττητο σερί στην ιστορία του Απόλλωνα μετά την χρονιά 2005/06)

Πέδρο Εμάνουελ(29 γκολ σε 14 αγώνες): 2.0
Σωφρόνης Αυγουστή(33 γκολ σε 15 αγώνες): 2.2

Πέδρο Εμάνουελ(12 γκολ σε 14 αγώνες): 0.86
Σωφρόνης Αυγουστή(10 γκολ σε 15 αγώνες): 0.67

Διαφορά τερμάτων:
Πέδρο Εμάνουελ: 17
Σωφρόνης Αυγουστή: 23

Πέραν των πιο πάνω θα πρέπει να πούμε ότι όταν ανάλαβε τα ηνία της ομάδας ο Σωφρόνης Αυγουστή ο Απόλλωνας βρισκόταν στην 4η θέση ισόβαθμος με την Ομόνοια με 25 βαθμούς, 8 βαθμούς πίσω από ΑΕΚ, ΑΕΛ και ΑΠΟΕΛ ενώ τώρα με Σοφρώνη Αυγουστή και με 7 αγώνες να υπολείπονται μέχρι τη λήξη του πρωταθλήματος ο Απόλλωνας βρίσκεται στην 2η θέση με μόλις 4 βαθμούς από την κορυφή!

Ο Πέδρο Εμάνουελ είχε καταφέρει να μαζέψει 25 από τους 42 διαθέσιμους βαθμούς, ποσοστό δηλ. 59% ενώ ο Σωφρόνης Αυγουστή έχει μαζέψει 39 από τους 45 διαθέσιμους βαθμούς, ποσοστό δηλ. 87%!

Σε 5 παιγνίδια ο Πέδρο Εμάνουελ δεν έκανε σωστή διαχείριση των αγώνων αφού προηγήθηκε η ομάδα μας αλλά στο τέλος δεν κατάφερε να φύγει με τους τρεις βαθμούς της νίκης. Στα 2 μάλιστα εξ αυτών, με ΑΕΛ και Ερμή, υποχρεωθήκαμε σε ήττες. Ο Σωφρόνης Αυγουστή, μόνο σε ένα και μοναδικό παιγνίδι δεν έκανε σωστή διαχείριση του αγώνα, συγκεκριμένα κόντρα στον Εθνικό στο Δασάκι, όταν σε διάστημα 8 λεπτών γυρίσαμε το παιγνίδι από 1-0 σε 2-1 όμως 7 λεπτά πριν το τέλος δεχτήκαμε το γκολ της ισοφάρισης.

Επίσης ο Σοφρώνης Αυγουστή έχει αξιοποιήσει και διαχειριστεί με καλύτερο τρόπο το έμψυχο υλικό της ομάδας μας. Ποδοσφαιριστές που ήταν «νεκροί» αγωνιστικά τους ανέστησε και πήρε το μάξιμουμ από αυτούς ενώ κάποιους άλλους τους έβγαλε από τη ναφθαλίνη δικαιώνοντας τον ίδιο για τις επιλογές του.

Ενδεικτική είναι η περίπτωση Μαγκλίτσα, Πίεχ αλλά και Σαρδινέρο. Με Πέδρο Εμάνουελ, Μαγκλίτσα και Πίεχ μαζί είχαν σκοράρει συνολικά 4 γκολ τώρα με Σοφρώνη Αυγουστή έχουν φτάσει αισίως τα 18 σε πρωτάθλημα και κύπελλο ενώ ο «άσφαιρος» Σαρδινέρο αισίως τα 6 γκολ!

Ο Χάμπος είναι ακόμα ένα παράδειγμα. Εξαφανισμένος επί Πέδρο Εμάνουελ με συνολικό χρόνο συμμετοχής περίπου 300 λεπτά επί Σωφρόνη έχει μετατραπεί στον πολυτιμότερο παίκτη και σε τζόκερ της ομάδας ανεβάζοντας τις μετοχές του στο ποδοσφαιρικό χρηματιστήριο στα ύψη ενώ ο Ζοάο Πέδρο που από τον Σεπτέμβρη ήταν καθηλωμένος στον πάγκο έχοντας συνολικά 100 λεπτά συμμετοχής με Σοφρώνη έχει αναγεννηθεί έχει πετύχει 2 γκολ και έχει μοιράσει 9 ασίστ!

Ο καθένας ας εξαγάγει τα δικά του συμπεράσματα, αφού οι αριθμοί πάντοτε σχεδόν λένε την αλήθεια!