ΘΡΥΛΙΚΕΣ ΗΜΕΡΟΜΗΝΙΕΣ

Σαν σήμερα …πριν 26 χρόνια!(video)

ntermpi-polis4

Σαν σήμερα (5/5) πριν ακριβώς 26 χρόνια ο Απόλλωνας στο πλαίσιο της 25ης αγωνιστικής της περιόδου 1990/91 αντιμετωπίζει την ΑΕΛ όπου με νίκη κατακτά και μαθηματικά τον πρώτο του τίτλο πρωταθλήματος στην ιστορία του.

Η ΑΕΛ αντιστέκεται σθεναρά και μέχρι το πρώτο ημίχρονο το σκορ παραμένει στο 0-0 όμως στο 50’ ο Πάμπος Πίττας λύνει το γόρδιο δεσμό και με μονοκόμματο ωραίο συρτό σουτ δίνει το προβάδισμα στην ομάδα μας μέσα σε ξέφρενους πανηγυρισμούς.

Δέκα λεπτά αργότερα η σεμνή τελετή λαμβάνει τέλος όταν ο Σουάτ Πεσίρεβιτς με προβολή από κοντά εκμεταλλεύεται πάσα από τον Αντρελλή από δεξιά διαμορφώνοντας το τελικό 2-0 σφραγίζοντας την νίκη αλλά και την κατάκτηση του ιστορικού πρώτου πρωταθλήματος στην ιστορία μας με τους οπαδούς μας,με το τέλος του αγώνα, να εισέρχονται στον αγωνιστικό χώρο και να στήνουν ένα τρελό πανηγύρι χωρίς τελειωμό!