ΘΡΥΛΟ ΙΣΤΟΡΙΕΣ

O πρώτος Γάλλος με τη φανέλα του Θρύλου!(video)

Αγωνίστηκε για 3 χρόνια στον Απόλλωνα (2009/10-2011/12), συνεισφέροντας σημαντικά στην κατάκτηση του κυπέλλου της περιόδου 2009/10.

Ο λόγος για τον κεντρικό αμυντικό της ομάδας μας Σαμουέλ Νεβά ο οποίος γεννήθηκε στις 15 Μαΐου 1981 στο Λε Μαν της Γαλλίας και ήταν ο πρώτος Γάλλος ποδοσφαιριστής που φόρεσε τη φανέλα του Απόλλωνα.

Ξεκίνησε την καριέρα του το 1996 από τη Λαβάλ, όπου και παρέμεινε μέχρι το 2004, έχοντας 103 συμμετοχές και δύο γκολ και ακολούθως αγωνίστηκε για ένα χρόνο στη Χάβρη όπου κατέγραψε 24 συμμετοχές.

Το 2005 πήρε μετεγγραφή για τη Γκρενόμπλ, στην οποία παρέμεινε για 18 μήνες όπου αγωνίστηκε σε 20 παιχνίδια πρωταθλήματος και αργότερα, έφυγε για πρώτη φορά εκτός Γαλλίας για το Βέλγιο, όπου αγωνίστηκε για ένα μικρό διάστημα στην ομάδα των Βρυξελλών μετρώντας 17 συμμετοχές προτού αποχωρήσει και συνεχίσει την καριέρα του σε ακόμη μια ομάδα του Βελγίου την Ντέντερ με την οποία αγωνίστηκε μέχρι το καλοκαίρι του 2009 έχοντας 41 συμμετοχές.

Έκτοτε ακολούθησε μία τριετής περίοδος μέχρι το καλοκαίρι του 2011, με το Γάλλο κεντρικό αμυντικό να καταγράφει συνολικά 56 συμμετοχές με τη φανέλα του Απόλλωνα στο θεσμό του πρωταθλήματος και 1 γκολ, οκτώ συμμετοχές στο κύπελλο, εκ των οποίων οι δύο στους τελικούς με ΑΠΟΕΛ και Ομόνοια, και μια συμμετοχή στα ευρωπαϊκά σαλόνια στις 5 Αυγούστου 2010 στον νικηφόρο εντός έδρας αγώνα της ομάδας μας κόντρα στην Σιμπίρ Σιβηρίας με 2-1.

Στην πρώτη του χρονιά με το Θεό Απόλλωνα στο στήθος (2009/10) η οποία ήταν και η καλύτερη του και από πλευράς απόδοσης και από πλευράς συμμετοχών, ο Νεβά αγωνίστηκε σε 27 αγώνες πρωταθλήματος, με συνολικό χρόνο συμμετοχής 1232 λεπτά, πετυχαίνοντας 1 γκολ, πραγματοποιώντας το ντεμπούτο του στις 19 Σεπτεμβρίου 2009 μόλις εννιά μέρες μετά την απόκτησή του, στο πλαίσιο της 3ης αγωνιστικής με αντίπαλο τον Άρη, αγώνας που έληξε ισόπαλος 1-1.

Όσον αφορά το θεσμό του κυπέλλου, αγωνίστηκε συνολικά σε τέσσερα παιχνίδια κυπέλλου, εκ των οποίων τα τρία ως βασικός, και ήταν παρών στο μεγάλο τελικό, της 15ης Μαΐου 2010 όπου είχε 9λεπτη συμμετοχή πανηγυρίζοντας την κατάκτηση του κυπέλλου με 2-1 επί του ΑΠΟΕΛ.

Στην δεύτερη του χρονιά (2010/11) ο Νεβά αγωνίστηκε σε 15 αγώνες πρωταθλήματος, με συνολικό χρόνο συμμετοχής 1350 λεπτά, ενώ στο θεσμό του κυπέλλου, αγωνίστηκε συνολικά σε τέσσερα παιχνίδια κυπέλλου, σε όλα ως βασικός.

Η τρίτη και τελευταία χρονιά του Νεβά στον Απόλλωνα ήταν και η «φτωχότερη» από πλευράς συμμετοχών, αφού αγωνίστηκε σε 14 αγώνες πρωταθλήματος, με συνολικό χρόνο συμμετοχής 1117 λεπτά.

Η τελευταία φορά που αγωνίστηκε με την φανέλα του Απόλλωνα ήταν στις 18 Μαρτίου 2012, στην ήττα μας με 3-1 από την ΑΕΛ, σ’ ένα παιχνίδι το οποίο ο Νεβά είχε αποβληθεί για πρώτη φορά στην καριέρα του στον Απόλλωνα με δεύτερη κίτρινη κάρτα στο 45’ για ανύπαρκτο πέναλτι πάνω στον Βουό σε ένα παιγνίδι το οποίο δεν τελείωσε ποτέ, αφού διεκόπη στο όγδοο λεπτό των καθυστερήσεων με τον διαιτητή Γιάννη Αναστασίου να κλέβει την παράσταση!