ΠΡΟΙΣΤΟΡΙΑ

Παράδοση που μας ευνοεί!

Συνολικά η ομάδα μας αντιμετώπισε την Νέα Σαλαμίνα 110 φορές. Η ομάδα μας κέρδισε 46 φορές, έχασε 31 φορές ενώ τα υπόλοιπα 33 παιγνίδια έληξαν ισόπαλα. Στα τέρματα η ομάδα μας προηγείται με 182-135.

Στη Λεμεσό η ομάδα μας αντιμετώπισε τη Νέα Σαλαμίνα 53 φορές. Η ομάδα μας κέρδισε 28 φορές, έχασε 9 φορές ενώ τα υπόλοιπα 16 παιγνίδια έληξαν ισόπαλα. Στα τέρματα η ομάδα μας προηγείται με 110-62.

Από το 2012/13 και μετέπειτα και σε σύνολο 5 αγώνων κόντρα στην Νέα Σαλαμίνα η ομάδα μας μετράει 3 νίκες, 1 ήττα και μια ισοπαλία με ποσοστό επιτυχίας 60%! Στα 5 αυτά παιγνίδια ο Απόλλωνας έχει σκοράρει 13 γκολ (2,6 γκολ ανά αγώνα) και έχει δεχτεί 4 γκολ ενώ έχει κρατήσει ανέπαφη την εστία του δύο  φορές δηλ. ποσοστό 40%. Αξίζει να σημειωθεί ότι τα 8 από τα 13 γκολ της ομάδας μας επιτεύχθηκαν στο β’ ημίχρονο!

Στα 5 αυτά παιγνίδια στις 4 φορές που ο Απόλλωνας κατάφερε να προηγηθεί από το Α’ ημίχρονο πανηγύρισε στο τέλος τρεις φορές την νίκη ενώ στην μια φορά που βρεθήκαμε πίσω στο σκορ δεχθήκαμε οδυνηρή ήττα με 2-1.

Από το υφιστάμενο έμψυχο υλικό του Απόλλωνα κόντρα στην Νέα Σαλαμίνα έχουν σκοράρει οι Παπουλής και Μάριος Στυλιανού από 1 γκολ.