Από στατιστικής πλευράς κόντρα στην Ανόρθωση στο «Αντώνης Παπαδόπουλος»!

Ο Απόλλωνας αντιμετώπισε εκτός έδρας την Ανόρθωση στο πλαίσιο της 7ης αγωνιστικής του πρωταθλήματος δύο φορές και δεν είναι και ο καλύτερος απολογισμός για την ομάδα μας. Την περίοδο 1974/75 η ομάδα μας «κόλλησε» στην άγονη ισοπαλία 0-0 ενώ την περίοδο 1978/79 χάσαμε με 1-0.

Η μεγαλύτερη σε έκταση νίκη της ομάδας μας επί της Ανόρθωσης σε εκτός έδρας αγώνες σημειώθηκε την περίοδο 2003/04 με 3-0. Τα γκολ τότε σημείωσαν  οι Αλέξης Πίττας, Ούκας Σόσιν και Κωνσταντίνος Μακρίδης.

«Δήμιος» της Ανόρθωσης σε εκτός έδρας αγώνες ήταν ο Μιλένκο Σπόλιαριτς με 5 γκολ ενώ οι Αντρέας Κονναρής, Πανίκος Κρυστάλλης και Πάμπος Πίττας με 2 γκολ είναι οι κύπριοι ποδοσφαιριστές με τα περισσότερα γκολ.

Ο πρώτος λεγεωνάριος που σκόραρε κόντρα στην Ανόρθωση ήταν ο Σκοτσέζος Ντέιβιντ Κέννι την περίοδο 1984/85 όταν κερδίσαμε με 2-1 εκτός έδρας.

Το σκορ που έχει παρουσιαστεί πιο πολλές φορές σε εκτός έδρας αναμετρήσεις κόντρα στην Ανόρθωση είναι το 1-0,  εννέα φορές!