ΠΡΟΙΣΤΟΡΙΑ

Εύκολα ή δύσκολα κερδίζουμε!

Συνολικά,ο Απόλλωνας αντιμετώπισε τον Ολυμπιακό99 φορές. Η ομάδα μας κέρδισε 39 φορές, ποσοστό 39%, έχασε 28φορές ενώ τα υπόλοιπα 32 παιγνίδια έληξαν ισόπαλα. Στα τέρματα η ομάδα μας προηγείται με 167-130.

Εντός έδρας, η ομάδα μας αντιμετώπισε τον Ολυμπιακό 47 φορές σε αγώνες Α’ φάσης. Η ομάδα μας κέρδισε 24 φορές, ποσοστό 51%, έχασε 10 φορές ενώ τα υπόλοιπα 13 παιγνίδια έληξαν ισόπαλα. Στα τέρματα ο Απόλλωνας προηγείται με 83-49!

Από την περίοδο 2006/07 και μετέπειτα και σε σύνολο 5 αγώνων κόντρα στον Ολυμπιακό η ομάδα μας μετράει 3 νίκες, μια ήττα και μια ισοπαλία με ποσοστό επιτυχίας 60%.Στα 5 αυτά παιγνίδια ο Απόλλωνας έχει σκοράρει 8 γκολ (1,6 γκολ ανά αγώνα) και έχει δεχτεί 7 ενώ έχει κρατήσει ανέπαφη την εστία του μια μόνο φορά.

Στα 5 αυτά παιγνίδια στη μια φορά που καταφέραμε να προηγηθούμε στο Α’ ημίχρονο πανηγυρίσαμε και τη νίκη, ενώ στις δύο φορές που μείναμε πίσω στο σκορ δεν κερδίσαμε ποτέ αφού στο ένα εξήλθαμε ισόπαλοι και στο άλλο χάσαμε.

Από το έμψυχο υλικό του Απόλλωνα κόντρα στον Ολυμπιακό σε εντός έδρας αγώνες Α’ φάσης έχει σκοράρει μόνο ο Φώτης Παπουλής 1 γκολ!

Η προϊστορία κόντρα στον Ολυμπιακό σε εντός έδρας αγώνες Α’ φάσης από το 2006/07 και μετέπειτα: