ΠΡΟΙΣΤΟΡΙΑ

Συνήθως φεύγουμε αλώβητοι!

Ο Απόλλωνας αντιμετώπισε συνολικά, σε εντός και εκτός έδρας αναμετρήσεις,  τον Ερμή26 φορές. Η ομάδα μας κέρδισε 17 φορές, ποσοστό 65%, εξήλθε ισόπαλος 7φορές ενώ έχασε δύο φορές. Στα τέρματα oΑπόλλωνας προηγείται με 67-20.

Εκτός έδρας,συνολικά η ομάδα μας αντιμετώπισε τον Ερμή 11 φορές σε αγώνες της Α’ φάσης. Η ομάδα μας κέρδισε 6 φορές, ποσοστό 54%, έχει χάσει μια φοράενώ τα υπόλοιπα τέσσερα παιγνίδια έληξαν ισόπαλα. Στα τέρματα η ομάδα μας προηγείται με 23-10.

Από την περίοδο 2011/12 και μετέπειτα και σε σύνολο 5 αγώνων κόντρα στον Ερμήη ομάδα μας μετράει τρεις νίκες, μια ήττα και μια ισοπαλία με ποσοστό επιτυχίας 60%.Στα 5 αυτά παιγνίδια ο Απόλλωνας έχει σκοράρει 9 γκολ (1,8 γκολ ανά αγώνα) και έχει δεχτεί 5 γκολ ενώ έχει κρατήσει ανέπαφη την εστία του μια μόνο φορά.

Αξίζει να σημειωθεί ότι τα 6 από τα 9 γκολ της ομάδας μας επιτεύχθηκαν στο Α’ ημίχρονο ενώ μόνο2 γκολ του Ερμή επετεύχθησαν στο Α’ ημίχρονο!

Στα 5 αυτά παιγνίδια στηντέσσερεις φορές που ο Απόλλωνας κατάφερε να προηγηθεί από το Α’ ημίχρονο πανηγύρισε τρεις φορέςτη νίκη ενώ στο άλλο την περσινή περίοδο χάσαμε τελικά έστω κι αν προηγηθήκαμε στο ημίχρονο με 2-1.

Αξίζει να σημειωθεί ότι από την περίοδο2011/12 και μετέπειτα ο Ερμής έχει σκοράρει κατά τη διάρκεια του A’ ημιχρόνου κόντρα στην ομάδα μας μόνο δύο φορές την περίοδο 2015/16 και 2016/17.

Από το υφιστάμενο έμψυχο υλικό του Απόλλωνα κόντρα στον Ερμήέχουν σκοράρει οι Μαγκλίτσα, Ντα Σίλβα και Παπουλής από 1 γκολ!

Η προϊστορία κόντρα στον Ερμή σε εκτός έδρας αγώνες Α’ φάσης από το 2011/12 και μετέπειτα: