Δεν τα κατάφερε η ομάδα μας!

Δεν τα κατάφερε η Ανδρική καλαθοσφαιρική μας ομάδα να κάνει ένα μικρό «θαύμα» στην Λάρνακα κόντρα στην ΑΕΚ και αποκλείστηκε από την ημιτελική φάση του Κυπέλλου αφού έχασε με 83-61!

Την πρόκριση της στο Final Four του Κυπέλλου ΟΠΑΠ Basket League εξασφάλισε η Πετρολίνα ΑΕΚ, που επικράτησε εντός έδρας του Απόλλωνα με 83-61, στον τελευταίο αγώνα για την προημιτελική φάση του θεσμού. Η ομάδα της Λεμεσού κράτησε μικρές τις διαφορές στο σκορ στο πρώτο ημίχρονο, με την ΑΕΚ να ανεβάζει στροφές στο τρίτο δεκάλεπτο καταφέρνοντας στο τέλος να πάρει μία εύκολη νίκη. Κορυφαίος του αγώνα ήταν ο Ταϊρίκ Ντουρέν με 17 πόντους (2 ριμπάουντ, 6 ασσίστ) ενώ εξαιρετικό παιχνίδι πραγματοποίησε ο Ανδρέας Σιζόπουλος με 13 πόντους (3 τρίποντα, 5 ριμπάουντ και 2 ασσίστ.

Με πέντε πόντους του Φίλερ μπήκε στον αγώνα ο Απόλλωνας, με την ΑΕΚ να απαντάει ισοφαρίζοντας σε 5-5 (τρίποντο ο Γκίμπσον, δύο ο Τάσιτς) μέχρι το 2:30. Στο επόμενο τρίλεπτο η ομάδα της Λάρνακας πήρε προβάδισμα με 10-7, με τον Σάμουελς να μειώνει στον πόντο την διαφορά (10-9) λίγο αργότερα. Οι φιλοξενούμενοι έως το 8’ ισοφάρισαν σε 14-14, ενώ ισόπαλο ήταν το σκορ και πιο μετά, σε 16-16 και 18-18. Πριν το φινάλε της περιόδου ο Ντουρέν με δίποντο έκανε το 20-18 για τους Λαρνακείς.

Στο 11:30 ο Απόλλωνας έφερε ξανά το παιχνίδι στα ίσα, ισοφαρίζοντας σε 22-22. Στην συνέχεια ο Ντουρέν με τέσσερις πόντους έκανε το 26-22, για να απαντήσει ο Απόλλωνα με επτά πόντους (πέντε ο Τέρμαν, δύο ο Μπλάκμον) και να πάρει προβάδισμα με 29-26 στο 14:30. Το παιχνίδι συνέχισε να είναι ισορροπημένο στην συνέχεια, με την ΑΕΚ να παίρνει προβάδισμα και αν το διατηρεί. Στο 36:30 το σκορ ήταν στο 34-33, ενώ ενάμιση λεπτό μετά οι δύο ομάδες πέτυχαν από τέσσερις πόντους (38-37). Μέχρι την ολοκλήρωση του ημιχρόνου η ΑΕΚ με τέσσερις πόντους του Παντελή και δύο του Ντουρέν, έφερε το σκορ στο 44-37.

Πολύ καλά ξεκίνησε την τρίτη περίοδο η ΑΕΚ η οποία σημείωσε 14 πόντους μέχρι το 25’ (εννέα ο Πέτροβιτς, από δύο οι Παντελή-Γκίμπσον, ένα ο Σέρσι) ενώ δέχθηκε ένα τρίποντο από τον Φίλερ, με το σκορ να πηγαίνει στο 58-40. Οι «κιτρινοπράσινοι» συνέχισαν να διατηρούν τον έλεγχο του αγώνα, με την διαφορά που χώριζε τις δύο ομάδες να παραμένει στους 18 πόντους μέχρι το 27’ όπου το σκορ ήταν στο 64-46. Με το τέλος της περιόδου η ΑΕΚ ήταν μπροστά με 70-50.

Πιο ισορροπημένο ήτα το παιχνίδι στο Δ’ δεκάλεπτο, με την ΑΕΚ να ελέγχει την αναμέτρηση, έχοντας από πριν δημιουργήσει διαφορά ασφαλείας στο σκορ. Στο 32:30 οι Λαρνακείς ήταν μπροστά με 74-54, ενώ μέχρι το 36:30 το σκορ πήγε στο 81-56. Με την ολοκλήρωση της αναμέτρησης η ομάδα του Δημήτρη Κουκούρη πήρε την νίκη με τελικό σκορ 83-61.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 20-18, 44-37, 70-50, 83-61

Η ομάδα μας(Λούκας Αντωνίου): Ολισεμέκα 16, Πιττάκας 2, Φίλερ 16 (4), Μπλάκμον 10, Σάμουελς 9, Τέρμαν 6, Άγγονας, Τομπάζος 2, Παντούρης, Μακρυγιάννης.