ΘΡΥΛΟ ΙΣΤΟΡΙΕΣ

Του Αγγελή το πρώτο γκολ!(video)

Ο ποδοσφαιριστής της ομάδας μας Αγγελής Αγγελή αγωνίζεται με τη φανέλα του Απόλλωνα τα τελευταία 6 χρόνια, συγκεκριμένα από την περίοδο 2012/13!

Πραγματοποίησε την πρώτη του συμμετοχή με τον Απόλλωνα στις 24 Σεπτεμβρίου, 2012,με το «νούμερο 27» στην πλάτη,στο πλαίσιο της 3ης αγωνιστικής της περιόδου 2012/13 κόντρα στην ΑΕΛ όταν στο 60’ του αγώνα αντικατέστησε το Γιώργο Μερκήσε ένα παιγνίδι το οποίο έληξε ισόπαλο 0-0.

Στην μοναδική φετινή του παρουσία στις 29 Οκτωβρίου, 2017 στον αγώνα κόντρα στην Δόξα στο Τσίρειο ο Αγγελή συμπλήρωσε 80 συμμετοχές με τα χρώματα της ομάδας μας στο θεσμό του πρωταθλήματος ενώ έχει κατακτήσει με την ομάδα μας 5 τρόπαια (3 κύπελλα και 2 σούπερ-καπ).

Ο πρώτος του πανηγυρισμός εντούτοις έγινε μια μέρα στις 10 Φεβρουαρίου, 2013στην 17η συμμετοχή του,σε ηλικία 24 ετών,στο πλαίσιο της 21ης αγωνιστικής της περιόδου 2012/13όταν σκόραρε στο Τσίρειο κόντρα στηνΑλκή διαμορφώνοντας στο 82’ του αγώνα με κεφαλιά το τελικό 2-1 για την ομάδα μας.

Ο Αγγελής Αγγελή έχει σκοράρει συνολικά σε αγώνες πρωταθλήματος 6 φορές με τα 5 γκολ να έχουν σημειωθεί στο Τσίρειο, όλα στο Β’ ημίχρονο, και τοένα εκτός έδρας ενώ έχει σκοράρει και 2 γκολ στο θεσμό του κυπέλλου με το ένα μάλιστα να είναι άκρως καθοριστικό αφού με κεφαλιά στο 72’ έδωσε το τρόπαιο στην ομάδα μας κόντρα στην Ομόνοια το 2016.

Δεν αποτελεί έκπληξη το γεγονός ότι από τα 8συνολικά γκολ ο Αγγελή έχει σκοράρει τα 6 με το κεφάλι αφού είναι γνωστό πόσο ικανότατος κεφαλοσφαιριστής είναι.

Αξίζει να σημειωθεί ότι από τον τελικό του κυπέλλου στις 18 Μαίου 2016, ένεκα τραυματισμού, ο Αγγελή έχει αγωνιστεί μόλις 6 φορές με την ομάδα μας καταγράφοντας μόλις 494 λεπτά συμμετοχής και το γεγονός ότι πλέον φαίνεται να είναι απόλυτα υγιής είναι ασφαλώς ένα δυνατό χαρτί στα χέρια του Σωφρόνη Αυγουστή!