Νίκη και πιο κοντά στα πλέι-οφ!

Τη νίκη κόντρα στον ΑΠΟΠ πανηγύρισε η Καλαθοσφαιρική μας ομάδα των Ανδρών εντός έδρας με 92-76 στα πλαίσια της 19ης αγωνιστικής. Με τη νίκη αυτή η ομάδα μας είναι πολύ κοντά στο να αγωνιστεί στα πλέι-οφ, αφού όπως όλα δείχνουν θα καταλάβει την έκτη θέση.

Ο Απόλλωνας ήταν ο νικητής στο ντέρμπι των χαμηλών στρωμάτων της βαθμολογίας της ΟΠΑΠ Basket League, όπου στο πλαίσιο της 19ης αγωνιστικής επικράτησε μέσα στην Λεμεσό του ΑΠΟΠ με 92-76. Οι δύο ομάδες τα έδωσαν όλα στο γήπεδο για την νίκη, με τον Απόλλωνα να είναι αυτός που έφυγε με το ροζ φύλλο αγώνος. Κορυφαίος του αγώνα ήταν ο Σάμουελς με 25 πόντους (2 τρίποντα, 11 ριμπάουντ, 1 ασσίστ).

Ισορροπημένο ήταν το παιχνίδι στα πρώτα στάδια του. Έως το 3’ ο Απόλλωνας ήταν μπροστά στο σκορ με 6-5, με τον Νουανκούο να σημειώνει τρίποντο μισό λεπτό αργότερα και να δίνει προβάδισμα στον ΑΠΟΠ με 8-6. Μέχρι τα μισά της περιόδου το σκορ ήταν στο 9-9, ενώ ενάμιση λεπτό αργότερα οι δύο ομάδες πέτυχαν από δύο πόντους (11-11). Έως το 8:30 ο Απόλλωνας σημείωσε ακόμα επτά πόντους (τέσσερις ο Μπλάκμον, τρίποντο ο Σάμουελς) και πήρε προβάδισμα με 18-11. Στην συνέχεια ο ΑΠΟΠ με τρίποντο του Μίλλικεν και μία ελεύθερη βολή του Γουίνγκινς μείωσε σε 18-15, όμως λίγο πριν το φινάλε της περιόδου ο Μπλάκμον με τρίποντο έκανε το 21-15 για τον Απόλλωνα.

Από τέσσερις πόντους πέτυχαν οι δύο ομάδες στο πρώτο λεπτό της Β’ περιόδου, με το σκορ να οδηγείται στο 25-19. Έπειτα ο Απόλλωνας με δύο ελεύθερες βολές του Τέρμαν πήρε προβάδισμα με 27-19, ενώ μέχρι το 7’ η Πάφος σημείωσε πέντε πόντους (τρίποντο ο Μάρτιν, δύο ο Νουανκούο) ενώ δέχθηκε δύο από τον Μπλάκμον, μειώνοντας σε 29-24. Μέχρι το 26’ η ομάδα της Λεμεσού ήταν μπροστά στο σκορ με 34-27, με την ομάδα της Λεμεσού να καταφέρνει στο επόμενο τρίλεπτο να αυξήσει την διαφορά στους δώδεκα πόντους (43-31). Ο ΑΠΟΠ έως το τέλος του ημιχρόνου σημείωσε έξι πόντους (από τρεις Μάρτιν-Μίλλικεν) και μείωσε σε 43-37.

Με έντεκα σερί πόντους ξεκίνησε την Δ’ περίοδο ο Απόλλωνας (εφτά ο Ολισεμέκα, από δύο Πιττάκας-Σάμουελς), παίρνοντας προβάδισμα με 54-37. Ο ΑΠΟΠ αντέδρασε και μέχρι το 25’ σημείωσε εννέα πόντους (τρίποντο ο Στυλιανού, από δύο Πάπε, Μάρτιν και Γουίνγκις) ενώ δέχθηκε δύο από τον Σάμουελς, μειώνοντας στους δέκα την διαφορά (56-46). Στην συνέχεια είδαμε ένα πιο ισορροπημένο παιχνίδι, με το σκορ να οδηγείται στο 65-55, μέχρι το 28’. Μέχρι το τέλος της περιόδου ο Απόλλωνας πέτυχε επτά πόντους (τέσσερις ο Ολισεμέκα, τρίποντο ο Σάμουελς) ενώ δέχθηκε δύο από τον Άμπραμς, με το σκορ να οδηγείται στο 72-57.

Έως το 32’ οι δύο ομάδες σημείωσαν από τέσσερις ακόμα πόντους (Πιττάκας-Μπλάκμον για Απόλλωνα, Νουανκούο-Άμπραμς για ΑΠΟΠ), με το σκορ να πηγαίνει στο 76-61. Μέχρι το 35:30 η διαφορά στο σκορ ανέβηκε στους είκοσι πόντους, με τον Απόλλωνα να προηγείται με 86-66. Δυόμιση λεπτά αργότερα η διαφορά παρέμεινε στα ίδια επίπεδα, με το σκορ να είναι στο 92-72, με τον ΑΠΟΠ να σημειώνει τέσσερις ακόμα πόντους πριν την λήξη του αγώνα, με τους Νουανκούο και Γουίνγκινς, μειώνοντας στο τελικό 92-76.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 21-15, 43-37, 72-57, 92-76

Απόλλων (Λούκας Αντωνίου): Τέρμαν 14, Παντούρης, Σάμουελς 25 (2), Ολισεμέκα 21, Πιττάκας 14 (1), Ηλιάδης, Φίλερ, Άγγονας, Σωφρονίου, Τομπάζος, Μπλάκμον 18 (2).