ΕΙΔΗΣΕΙΣ

Ήττα εκτός έδρας από την ΑΕΚ!

Την ήττα γνώρισε η Καλαθοσφαιρική μας ομάδα των Ανδρών από την ΑΕΚ εκτός έδρας στα πλαίσια της 20ης αγωνιστικής της Β΄φάσης του πρωταθλήματος με 82-61!

Ο αγώνας:

Χωρίς να δυσκολευτεί ιδιαίτερα, η Πετρολίνα ΑΕΚ επικράτησε μέσα στο «Κίτιον Αθλητικό Κέντρο» του Απόλλωνα με 82-61, στο πλαίσιο της 20ης αγωνιστικής της ΟΠΑΠ Basket League. Οι γηπεδούχοι είχαν από νωρίς τον έλεγχο του αγώνα, παίρνοντας στο τέλος της ημέρας μία δίκαιη νίκη. Κορυφαίοι της αναμέτρησης ήταν οι Τάιρικ Ντουρέν με 20 πόντους (1 τρίποντο, 3 ριμπάουντ, 3 ασσίστ), Σέιν Γκίμπσον με 20 πόντους (4 τρίποντα, 6 ριμπάουντ, 5 ασσίστ) και Τάιρελ Μπιγκς με 19 πόντους (1 τρίποντο, 5 ριμπάουντ).

Με λέι απ του Τρισόκκα και τρίποντο από τον Γκίμπσον μπήκε στον αγώνα η ΑΕΚ (5-0), ενώ μέχρι το 2:30 το σκορ ήταν στο 10-4 για τους γηπεδούχους. Οι «κιντρινοπράσινοι» ήταν καλύτεροι και στην συνέχεια, φέρνοντας την διαφορά στους εννέα πόντους στο 5:30, με το σκορ να είναι στο 15-6. Δυόμιση λεπτά αργότερα η ΑΕΚ ήταν μπροστά με 21-10, ενώ με το τέλος της περιόδου το σκορ οδηγήθηκε στο 25-15.

Ο Απόλλωνας ξεκίνησε την Β’ περίοδο με τέσσερις πόντους από τους Τέρμαν και Μπλάκμον, μειώνοντας σε 25-19 μέχρι το 12:30. Μέχρι τα μισά της περιόδου η ΑΕΚ σημείωσε εννέα σερί πόντους (πέντε ο Γκίμπσον, από δύο Μπιγκς-Ντουρέν), με το σκορ να πάει στο 34-19. Στο 18:15 η ΑΕΚ ήταν μπροστά με 40-25, ενώ με το τέλος του ημιχρόνου το σκορ πήγε στο 42-29.

Με δέκα πόντους μπήκε στο τρίτο δεκάλεπτο η ΑΕΚ (τέσσερις ο Μπιγκς, από ένα τρίποντο οι Παντελή-Γκίμπσον), με το σκορ να πηγαίνει στο 52-29. Η ομάδα του Δημήτρη Κουκούρη διατήρησε τον έλεγχο του αγώνα, καταφέρνοντας έως το 27’ να προηγείται με 61-36. Με την ολοκλήρωση του δεκαλέπτου το σκορ έφθασε στο 67-42.

Νωρίς στην Δ’ περίοδο ο Παντελή ήταν εύστοχος σε τρίποντο, κάνοντας το 70-42. Μέχρι το 34’ το σκορ ήταν στο 76-52, με τον Απόλλωνα να δείχνει βελτίωση στην εικόνα του, προσπαθώντας να μειώσει την διαφορά στο σκορ. Μέχρι το 39’ το σκορ ήταν στο 80-61, ενώ πριν το φινάλε του αγώνα ο Μιχάλης Κουμής με λέι απ διαμόρφωσε το τελικό 82-61.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 25-15, 42-29, 67-42, 82-61

Πετρολίνα ΑΕΚ (Δημήτρης Κουκούρης)

Ντουρέν 20 (1), Σιζόπουλος 2, Τάσιτς 5, Τρισόκκας 3, Γκίμπσον 20 (4), Μπιγκς 19 (1), Κουμής 3, Πασιαλής, Παντελή 10 (3), Μοτίτης.

Απόλλωνας (Λούκας Αντωνίου)

Τέρμαν 15, Σάμουελς 4, Ολισεμέκα 18, Παντούρης 5 (1), Πιττάκας 5, Σωφρονίου 2, Άγγονας, Τομπάζος, Μπλάκμον 12 (1).