ΑΚΑΔΗΜΙΕΣ

Δεν τα κατάφερε η Εφηβική μας ομάδα!

Η Καλαθοσφαιρική μας ομάδα των Νέων δεν τα κατάφερε να πάρει την εκτός έδρας νίκη χθες(24/4) κόντρα στον Όλυμπο Αγλαντζιάς και έτσι ολοκλήρωσε τις υποχρεώσεις της στο πρωτάθλημα. Η ομάδα μας έχασε με 66-57 και 2-1 στις νίκες και δεν πέρασε στην τελική φάση.

Η ομάδα μας βρίσκεται στον τελικό του Κυπέλλου εκεί που θα διεκδικήσει σε μονό αγώνα το τρόπαιο. Η μέρα και η ώρα του τελικού θα οριστούν από την ΚΟΚ σε μεταγενέστερο στάδιο!

Το παιχνίδι ήταν ισορροπημένο στην έναρξη του, με τον Όλυμπο να παίρνει προβάδισμα με 17-16 στο τέλος της Α’ περιόδου. Μέχρι το φινάλε του ημιχρόνου οι γηπεδούχοι ήταν ανώτεροι, καταφέρνοντας να φέρουν το σκορ στο 42-27. Πιο ισορροπημένο ήταν το παιχνίδι που είδαμε στην τρίτη περίοδο, με τον Όλυμπο να έχει ελαφριά υπεροχή, οδηγώντας το σκορ στο 60-42. Στο τέταρτο δεκάλεπτο ο Απόλλωνας ήταν βελτιωμένος και προσπάθησε να ανατρέψει τα εις βάρος του δεδομένα, καταφέρνοντας μέχρι το φινάλε του αγώνα να μειώσει στο τελικό 66-57. Κορυφαίος του αγώνα ήταν ο Ανδρέας Χειμώνας με 18 πόντους (3 τρίποντα).

Στην τελική φάση του Πρωταθλήματος ΟΠΑΠ Ανδρών Κ18 Α’ Κατηγορίας ο Όλυμπος θα συναντήσει τον Αχιλλέα Καϊμακλίου, ο οποίος είχε επικρατήσει με 2-0 στην σειρά των ημιτελικών επί του Ζήνωνα, εξασφαλίζοντας την πρόκριση του. Η σειρά των τελικών θα ξεκινήσει το ερχόμενο Σάββατο 28 Απριλίου, με τον πρώτο αγώνα που θα διεξαχθεί στην Αγλαντζιά. Η σειρά θα μεταφερθεί στην συνέχεια στο Καϊμακλί, το Σάββατο 5 Μαΐου. Η ομάδα που θα φτάσει στις τρεις νίκες θα στεφθεί Πρωταθλήτρια ΟΠΑΠ Ανδρών Κ18 Α’ Κατηγορίας 2017-18.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 17-16, 42-27, 60-42, 66-57