ΑΝΤΡΕΣ

Στοιχεία που ενδιαφέρουν από την ιστορία του Κυπέλλου

Σε ρυθμούς τελικού Κυπέλλου Coca – Cola και το τρόπαιο στον 76ο τελικό που θα διεξαχθεί στο Στάδιο ΓΣΠ θα διεκδικήσουν η ΑΕΚ και ο Απόλλωνας.

*Ο πρώτος τελικός Κυπέλλου έγινε το Νοέμβριο του 1934 στο Στάδιο ΓΣΠ και το τρόπαιο διεκδίκησαν οι ομάδες ΤΡΑΣΤ και ΑΠΟΕΛ. Μετά το 0-0 στον πρώτο αγώνα η ΤΡΑΣΤ νίκησε στον επαναληπτικό με 1-0 από γκολ του Τσίγκη στο 56ο λεπτό και πανηγύρισε την κατάκτηση του πρώτου Κυπέλλου.

*Η ομάδα ΤΡΑΣΤ έγινε το πρώτο σωματείο που κατέκτησε δύο συνεχόμενες φορές το τρόπαιο του Κυπέλλου. Μετά την πρώτη κατάκτηση το 1934, στην αμέσως επόμενη διοργάνωση κέρδισε στον τελικό την Λ.Τ.Σ.Κ. με 4-1.

*Ο πρώτος τελικός Κυπέλλου με τη χορηγία της Coca – Cola έγινε στις 16 Ιουνίου 1962 στο Στάδιο ΓΣΠ και κυπελλούχος αναδείχτηκε η Ανόρθωση που κέρδισε με 5-2 τον Ολυμπιακό Λευκωσίας. Τα τέρματα της Ανόρθωσης πέτυχαν οι Άντης (31’), Σιάηλος (41΄, 43’), Σιαλής (49’) και Χαραλάμπους (56’), ενώ για τον Ολυμπιακό σκόραραν οι Κοσμάς (12’) και Πιερίδης (72’).

*ΑΕΚ και Απόλλωνας θα συναντηθούν για πρώτη φορά σε τελικό Κυπέλλου Coca – Cola. Για τελευταία φορά συναντήθηκαν στη διοργάνωση την περίοδο 2012 – 2013 και συγκεκριμένα στην ημιτελική φάση. Στον πρώτο αγώνα που έγινε στο Τσίρειο ο Απόλλωνας νίκησε με 2-0 (Παπουλής, Άλεξ Κωνσταντίνου) και με το 1-1 στον επαναληπτικό της Λάρνακας εξασφάλισε εισιτήριο για τον τελικό.

Τότε ο Ντα Σίλβα αγωνιζόμενος με τα χρώματα της ΑΕΚ σκόραρε στον επαναληπτικό αγώνα με απευθείας κτύπημα φάουλ. Για τον Απόλλωνα είχε σκοράρει ο Σούρτου.

*Είκοσι ομάδες εμφανίστηκαν μία ή περισσότερες φορές σε τελικό Κυπέλλου. Ο Απόλλωνας με τη φετινή φτάνει στις 18 παρουσίες και η ΑΕΚ στις τέσσερις παρουσίες.

*Ο Ανδρέας Μουσκάλλης κατέκτησε το τρόπαιο με τους δύο φιναλίστ του φετινού τελικού.  Το 2000 – 2001 καθοδήγησε τον Απόλλωνα στην κατάκτηση με το 1-0 επί της Νέας Σαλαμίνας και το 2003 – 2004 καθοδήγησε την ΑΕΚ στη μοναδική της κατάκτηση με το 2-1 επί της ΑΕΛ.