Έτσι ήρθε ο τίτλος του πρωταθλήματος!(video)

Ως γνωστό από το Σάββατο(2/6) η ομάδα μας Κααθόσφαιρα σε τροχοκάθισμα είναι η νέα πρωταθλήτρια Κύπρου για τη σεζόν 2017-18, αφού επιβλήθηκε της Nicosia Rollers με 37-33.

Ο αγώνας και τα highlights του:

Ο Απόλλων Λεμεσού κατέκτησε το Πρωτάθλημα ΟΠΑΠ Τροχοκαθίσματος, μετά την δεύτερη του διαδοχική νίκη απέναντι στην Nicosia Team Rollers, την οποία σημείωσε στην έδρα του με σκορ 37-33, έπειτα από ένα συναρπαστικό παιχνίδι.

Οι γηπεδούχοι ξεκίνησαν ελαφρώς καλύτερα το παιχνίδι και μέχρι την ολοκλήρωση της Α’ περιόδου ήταν μπροστά στο σκορ με 12-8. Μέχρι το τέλος του ημιχρόνου, η Nicosia Team Rollers μείωσε την διαφορά στο σκορ στους δύο πόντους, με το σκορ να πηγαίνει στο 16-14.

Οι φιλοξενούμενοι κατάφεραν μέχρι την ολοκλήρωση του τρίτου δεκαλέπτου να προηγηθούν, με 22-21, ωστόσο ο Απόλλωνας ήταν πιο συγκεντρωμένος στην τέταρτη περίοδο, καταφέρνοντας μέχρι το φινάλε του αγώνα να πάρει την νίκη με τελικό σκορ 37-33.

Κορυφαίος του αγώνα ήταν ο Σάββας Λαζάρου όπου πέτυχε 22 πόντους.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 12-8, 16-14, 21-22, 37-33

Απόλλωνας (Στέργιος Ξυστούρης): Χριστοδούλου, Πέτροβ, Μάρκου, Ποταμίτης, Ιωάννου 7, Ροδοσθένους, Λαζάρου, Πατσαλίδης, Κυριάκου, Χριστοφίδης 8, Σάββας Λαζάρου 22.

Nicosia Team Rollers (Γιώργος Νικολάου): Φαβέζ, Νικολάου 18, Μιχαηλίδης, Θεοχάρους 10, Καλπάκη, Μανάκου, Χριστοφόρου 5, Λάμπρου.