ΚΟΥΣ ΚΟΥΣ

Ρεκόρ τα πέντε γκολ στο ημίχρονο για την Αγγλία;

Η Αγγλία πέτυχε πέντε γκολ στο πρώτο ημίχρονο του αγώνα με τον Παναμά, αλλά δεν αποτελεί ρεκόρ για το Μουντιάλ, αφού η Γιουγκοσλαβία είχε σημειώσει έξι κόντρα στο Ζαΐρ το 1974. Καταιγιστική ήταν η Αγγλία απέναντι στον Παναμά, επικρατώντας με 6-1 για την 2η αγωνιστική του 7ου ομίλου του Παγκοσμίου Κυπέλλου. Μάλιστα, η ομάδα του Γκάρεθ Σαουθγκέιτ είχε πετύχει πέντε τέρματα στο πρώτο ημίχρονο.

Πολλοί ίσως αναρωτήθηκαν αν αυτό αποτελεί ρεκόρ στην διοργάνωση, όμως πέραν του ότι έχει συμβεί άλλες τρεις φορές στο παρελθόν, υπάρχει και καλύτερη επίδοση από το μακρινό 1974, όταν η Γιουγκοσλαβία είχε βάλει έξι γκολ στο Ζαΐρ, με το τελικό σκορ να είναι 9-0 για τους “πλάβι”.

Πέντε γκολ στο ημίχρονο είχε βάλει η Γερμανία στην Βραζιλία το 2014, όταν εντέλει επικράτησε με το εκκωφαντικό 7-1, η Πολωνία στην Αϊτή το 1974 και η Αυστρία στην Ελβετία 20 χρόνια πριν.