ΘΡΥΛΟ ΙΣΤΟΡΙΕΣ

Συμπαίκτες τώρα, αντίπαλοι τότε με “χρυσό” σκόρερ τον Σουμάχ!(video)

Συμπαίκτες εδώ και λίγες μέρες στον Απόλλωνα αντίπαλοι τότε στην 2η κατηγορία της Γαλλίας Ligue 2!

Ο λόγος για τους δύο νεοαποκτηθέντες ποδοσφαιριστές μας Ρίτσαρτ Σουμάχ και Κέβιν Μπρου, οι οποίοι υπήρξαν αντίπαλοι την περίοδο 2008/09 στις Γαλλικές ομάδες Guingamp και Clermont αντίστοιχα με τον Σουμάχ να καταγράφει 29 συμμετοχές, (27 βασικός και 5 γκολ) και τον Μπρου 25 συμμετοχές, (13 βασικός και 2 γκολ)!

Στις 3 Οκτωβρίου, 2008, Ρίτσαρτ Σουμάχ και Κέβιν Μπρου βρέθηκαν αντιμέτωποι στην έδρα της Guingamp και με το σκορ στο 1-0 υπέρ της γηπεδούχου ομάδας αμφότεροι εισήλθαν στον αγωνιστικό χώρο ως αλλαγές στο 75’, και ενώ ενδιάμεσα η Clermont στο 78’ ισοφάρισε σε 1-1, 4 λεπτά πριν τη λήξη του αγώνα ο Σουμάχ με εξαιρετική απευθείας εκτέλεση φάουλ γίνεται ο χρυσός σκόρερ πετυχαίνοντας γκολ κόντρα στο νυν συμπαίκτη του Μπρου, αλλά και κόντρα σε κάποιους άλλους γνώριμους όπως ο «δικός» μας Ρασίντ Χαμτανί, Μίκαελ Ποτέ και τον Μαροκινό Μπενατία που αγωνίζεται στη Γιουβέντους, διαμορφώνοντας έτσι το τελικό 2-1!