ΘΡΥΛΟ ΙΣΤΟΡΙΕΣ

Ο μόνοι που σκόραραν με τη φανέλα και των δύο ομάδων!

Δύο είναι οι ποδοσφαιριστές οι οποίοι κατέχουν το προνόμιο να έχουν σκοράρει με τη φανέλα και του Απόλλωνα και της Ομόνοιας κι αυτοί δεν είναι άλλοι από τους Μουσταφά Μπαγκούρα και Αντρέ Σκέμπρι.

Ο ποδοσφαιριστής από τη Σιέρα Λεόνε σκόραρε για λογαριασμό της Ομόνοιας την περίοδο 2008/09 στο πλαίσιο της 3ης αγωνιστικής όταν μέσα στο Τσίρειο στο 35’ έδωσε το προβάδισμα στην Ομόνοια σε ένα αγώνα που διακόπηκε στο 89’ κι ενώ η Ομόνοια κέρδιζε με 2-0, με την Αστυνομία να μην παρέχει ασφάλεια στον διαιτητή Καπιτανή λόγω φωτοβολίδων στην κερκίδα του Απόλλωνα.

Την περίοδο 2010/11 στο πλαίσιο της 26ης αγωνιστικής σκόραρε και με τα χρώματα της δικής μας ομάδας όταν στο 8’ με πέναλτι μας έδωσε το προβάδισμα σε ένα παιγνίδι που κερδίσαμε με 2-0 ενώ και την επόμενη περίοδο 2011/12 σκόραρε και πάλι με πέναλτι στο 55’ ισοφαρίζοντας προσωρινά σε 2-2 σ’ ένα παιγνίδι που χάσαμε στο τέλος με 2-5 με τα 2 τέρματα της Ομόνοιας να επιτυγχάνονται στα τελευταία 4 λεπτά!

Ο Μαλτέζος ποδοσφαιριστής της ομάδας μας σκόραρε με τα χρώματα της Ομόνοιας κόντρα στον Απόλλωνα για πρώτη φορά την περίοδο 2013/14 όταν με 2 γκολ μέσα στο ΓΣΠ στο 78’ και 86’ έδωσε την νίκη στην Ομόνοια, το 2014/15 όταν στο 17’ μέσα στο ΓΣΠ πέτυχε το μοναδικό γκολ του αγώνα ενώ την περίοδο 2015/16 στο Τσίρειο αυτή τη φορά με 2 γκολ στο 77’ και 88’ ανέτρεψε μόνος του τον αγώνα από 1-0 σε 1-2 δίνοντας τη νίκη στην Ομόνοια!

Με τα χρώματα της ομάδας μας κόντρα στην Ομόνοια σκόραρε στον εντός έδρας αγώνα της Β’ φάσης όταν στο 18’ σημείωσε το 2-0 για την ομάδα μας!