Ήρθε και η εκτός έδρας νίκη!

Σ΄ένα παιχνίδι που πήγαινε πόντο με πόντο και κινήθηκε σε πολύ χαμηλό σκορ η ομάδα μας κατάφερε να πάρει τη νίκη με 66-60 κόντρα στην Ομόνοια . Το παιχνίδι ήταν αμφίρροπο μέχρι το τέλος και ένα τρίποντο του Ηλιάδη τρία λεπτά πριν το τέλος γύρισε την “πλάστιγγα” προς την ομάδα μας!

Ο Απόλλωνας ξεκίνησε πιο καλά το παιχνίδι και στο 3’ ήταν μπροστά στο σκορ με 9-3. Έπειτα η Ομόνοια με τρίποντο του Γκάρνετ και δύο πόντους από τον Σταυρινίδη μείωσε σε 9-8, ενώ στο 5’ οι δύο ομάδες ήταν ισόπαλες στο 11-11. Έπειτα οι «γαλάζιοι» πέτυχαν πέντε πόντους (τρίποντο ο Έβανς, δύο ο Ρέντικας) με το σκορ να πηγαίνει στο 16-11. Στο 7:10 ο Απόλλωνας ήταν μπροστά με 17-14, για να ακολουθήσει ένα σερί έξι πόντων για τους γηπεδούχους (τέσσερις ο Ρόμπινσον, από ένα οι Νεοφύτου-Γκάρετ) που οδήγησαν το σκορ στο 20-17. Πριν την ολοκλήρωση της περιόδου ο Απόλλωνας μείωσε με δύο ελεύθερες βολές του Χάρπερ σε 20-19.

Με δύο τρίποντα από τους Ηλιάδη-Νέιλορ μπήκε στην Β’ περίοδο ο Απόλλωνας, παίρνοντας προβάδισμα με 25-20. Μέχρι το 13’ οι δύο ομάδες σημείωσαν από δύο πόντους (Γκάρνετ για Ομόνοια, Νέιλορ για Απόλλωνα) με το σκορ να πηγαίνει στο 27-22, ενώ τρία λεπτά πιο μετά ο Νεοφύτου με τέσσερις πόντους είχε μειώσει σε 27-26. Έπειτα ο Νέιλορ με δύο πόντους έκανε το 29-26 για τον Απόλλωνα, για να απαντήσει η Ομόνοια με δύο τρίποντα από τους Γκρίφιν-Γκάρετ, παίρνοντας προβάδισμα με 32-29. Με το φινάλε του ημιχρόνου η Ομόνοια ήταν μπροστά με 37-35.

Με τέσσερις πόντους του Ογκουνιέμι μπήκε στην τρίτη περίοδο ο Απόλλωνας, παίρνοντας προβάδισμα με 39-37. Έπειτα  η Ομόνοια ισοφάρισε σε 39-39 με τον Γκάρετ, για να απαντήσει ο Στέφανος Ηλιάδης με τρίποντο, φέρνοντας το σκορ στο 42-39. Στο 26:30 το σκορ ήταν στο ισόπαλο 45-45, ενώ μέχρι το φινάλε της περιόδου οι δύο ομάδες σημείωσαν από δύο ακόμα πόντους (Χάμιλτον για Ομόνοια, Χάρπερ για Απόλλωνα) με το σκορ να πηγαίνει στο 47-47.

Η Ομόνοια μπήκε με διάθεση στο Δ’ δεκάλεπτο και με τέσσερις πόντους από τους Γκάρνετ-Χάμιλτον, πήρε προβάδισμα με 51-47. Έπειτα οι φιλοξενούμενοι σημείωσαν οκτώ σερί πόντους (τρίποντο ο Ρέντικας, από δύο οι Χάρπερ-Νέιλορ) και πήραν προβάδισμα με 55-51. Μέχρι το 36’ η Ομόνοια σημείωσε τέσσερις πόντους με τον Γκάρετ, ισοφαρίζοντας σε 55-55. Στο επόμενο λεπτό ο Στέφανος Ηλιάδης με πέντε δικούς του πόντους έδωσε προβάδισμα για τον Απόλλωνα με 60-55.Ενάμιση λεπτό πριν το φινάλε του αγώνα το σκορ ήταν στο 62-55, ενώ με την ολοκλήρωση του ο Απόλλωνας πήρε την νίκη με τελικό σκορ 66-60.

Τα δεκάλεπτα:20-19, 37-35, 47-47,  60-66.

Η ομάδα μας(Φώτης Τακιανός): Παντούρης 6 (2), Χάρπερ 7, Ρέντικας 6 (1), Έβανς 8 (2), Νέιλορ 18 (3), Στυλιανού 2, Τομπάζος, Στέφανος Ηλιάδης 13 (3), Ογκουνιέμι 6.