ΚΟΥΣ ΚΟΥΣ

Τελευταία κυανόλευκη «ντομπλέττα» από ξένο και γηγενή!

Ο τελευταίος ξένος ποδοσφαιριστής μας ο οποίος έχει σκοράρει δύο γκολ σε ένα εντός έδρας αγώνα Α’ φάσης κόντρα στην Ανόρθωση είναι ο Ούκας Σόσιν την περίοδο 2005/06, στον τελευταίο αγώνα της περιόδου ο οποίος έληξε με νίκη της ομάδας μας με 3-1 πανηγυρίζοντας τον 3ο τίτλο στην ιστορία μας.
Τελευταία φορά που κάποιος γηγενής ποδοσφαιριστής μας έχει καταφέρει τέτοιο επίτευγμα είναι ο Μίνως Κακουλλής την περίοδο 1977/78 στην νίκη μας με 3-1 στο Τσίρειο με το Μάριο Γεωργίου να σημειώνει το άλλο γκολ.
Μάλιστα ο Μίνως Κακουλλής είναι και ο μοναδικός ποδοσφαιριστής μας που το έχει πετύχει 2 φορές αφού πέτυχε 2 γκολ σε εντός έδρα αγώνα κόντρα στην Ανόρθωση και την περίοδο 1969/70 στην νίκη μας με 6-3!