Ο τελευταίος γηγενής που σκόραρε κόντρα την ΑΕΛ σε αγώνες Α΄ γύρου!(video)

Είναι ο τελευταίος κύπριος που σκόραρε κόντρα την ΑΕΛ σε αγώνες Α΄ γύρου και δεν είναι άλλος από τον Χριστόφορο Χριστοφή, μεγαλύτερο αδελφό του ποδοσφαιριστή της Ομόνοιας Δημήτρη Χριστοφή, ο οποίος αποκτήθηκε από τον Ονήσιλο Σωτήρας την περίοδο 2003/04 και αγωνίστηκε με τη φανέλα του Απόλλωνα μέχρι την περίοδο 2006/07, έχοντας ουσιαστική συνεισφορά στην κατάκτηση του πρωταθλήματος του 2005/06, σκοράροντας μάλιστα και 5 σημαντικά γκολ.

Αυτό συνέβηκε στις 4 Δεκεμβρίου, 2005 στο πλαίσιο της 12ης αγωνιστικής του πρωταθλήματος όταν ο Χριστόφορος Χριστοφή στο 88’ με ωραίο δυνατό συρτό σουτ λίγο έξω από την περιοχή έγραψε το 2-0 σφραγίζοντας την νίκη της ομάδας μας επί της ΑΕΛ τρέχοντας εκστασιασμένος, με τη φανέλα των ιερολοχιτών, να πανηγυρίσει μπροστά από τη Δυτική εξέδρα!