Σπουδαίο διπλό μέσα στο Παραλίμνι!

Σπουδαία νίκη πέτυχε η ομάδα μας εκτός έδρας κερδίζοντας το Παραλίμνι με 87-91! Το παιχνίδι ήταν συναρπαστικό, με το σκορ να παραμένει σε πολύ μικρά επίπεδα διαφοράς στο μεγαλύτερο μέρος του αγώνα. Κορυφαίοι της αναμέτρησης ήταν οι Στέφανος Ηλιάδης με 20 πόντους (2 τρίποντα, 6 ριμπάουντ, 10 ασίστ) και Τρέιβον Χάρπερ με 27 πόντους (2 τρίποντα, 9 ριμπάουντ, 2 ασίστ).

Στα πρώτα στάδια του αγώνα το παιχνίδι ήταν ισορροπημένο με το σκορ στο 2:30 να πηγαίνει στο 8-7 υπέρ της ΕΝΠ. Στην συνέχεια οι γηπεδούχοι ήταν σαφώς καλύτεροι και μέχρι το 6’ έφεραν το σκορ στο 22-9. Με την ολοκλήρωση της περιόδου οι «βυσσινί» ήταν μπροστά με 33-23.

Με πέντε πόντους ξεκίνησε την Β’ περίοδο η ΕΝΠ (τρίποντο ο Πίγκραμ, δύο ο Σολωμού) φέρνοντας την διαφορά στους δεκαπέντε (38-23). Μέχρι το 13’ ο Απόλλωνας πέτυχε έξι πόντος (τέσσερις ο Νέυλορ, δύο ο Ογκουνγεμί) μειώνοντας σε 38-29. Οι φιλοξενούμενοι κατάφεραν μέχρι το 15’ να μειώσουν στους πέντε την διαφορά, με το σκορ να πηγαίνει στο 44-39. Στο επόμενο λεπτό οι «γαλάζιοι» ισοφάρισαν σε 45-45, ενώ λίγο αργότερα ο Χάρπερ με επτά πόντους έδωσε προβάδισμα στον Απόλλων (52-45). Με το φινάλε του ημιχρόνου ο Απόλλων ήταν μπροστά με 57-53.

Πιο καλά ξεκίνησε στην Γ’ περίοδο η ΕΝΠ που μέχρι το 25’ σημείωσε έξι πόντους, ενώ δέχθηκε δύο, ισοφαρίζοντας σε 59-59. Στην συνέχεια είδαμε ένα ισορροπημένο παιχνίδι, με τις δύο ομάδες να παραμένουν κοντά στο σκορ. Στο 28:30 η ΕΝΠ ήταν μπροστά με 66-64, ενώ με το τέλος του δεκαλέπτου οι δύο ομάδες ήταν στο ισόπαλο 68-68.

Μέχρι το 32’ οι γηπεδούχοι σημείωσαν έξι πόντους με τον Ρέινς και πήραν προβάδισμα με 74-68. Στο επόμενο ενάμιση λεπτό ο Απόλλων απάντησε με πέντε πόντους (τρίποντο ο Χάρπερ, δύο ο Ρέντικας) μειώνοντας σε 74-73. Στο 36:30 το σκορ ήταν στο 79-79, ενώ ακολούθησαν άλλοι τέσσερις πόντοι για τους «γαλάζιους στο επόμενο λεπτό (από δύο Ηλιάδης-Νέυλορ) με το σκορ να πηγαίνει στο 83-79. Έως το 38:39 το σκορ ήταν στο 86-85 υπέρ του Απόλλων, ενώ ένα λεπτό πιο μετά οι δύο ομάδες σημείωσαν από δύο πόντους (88-87). Με το τέλος της αναμέτρησης ο Απόλλωνας πήρε την νίκη με 91-87.

Τα δεκάλεπτα: 33-23, 53-57, 68-68, 87-91

Ε.Ν. Παραλιμνίου (Νικόλας Παπαδόπουλος): Μάρκου 11 (3), Ρέι 6, Πίγκραμ 17 (3), Ρέινς 6, Μπάλογκαν 28 (4), Τρισόκκας 5, Σολωμού 2, Παπαδόπουλος, Έντουαρντ 12 (4).

Απόλλων (Φώτης Τακιανός): Παντούρης 8 (2), Χάρπερ 27 (2), Ρέντικας 11 (1), Νέυλορ 12, Ογκουνγέμι 13 , Τομπάζος, Σ. Ηλιάδης 20 (2), Π. Ηλιάδης.