Λύγισε από την κούραση και τις απουσίες!

Πολύ καλά μπήκε η ομάδα μας στον αγώνα και βρέθηκε να προηγείται της ΑΕΛ εκτός έδρας με 46-43 στο πρώτο ημίχρονο. Καθόλου καλά, πολύ άσχημα ξεκίνησε στην επανάληψη όπου δέχθηκε 31 πόντους στην 3η περίοδο με αποτέλεσμα να βρεθεί στο τελευταίο δεκάλεπτο πίσω στο σκορ με 13 πόντους διαφορά.

Στο τέταρτο δεκάλεπτο η ομάδα μας προσπάθησε να αντιστρέψει τα δεδομένα αλλά η κούραση και οι απουσίες δεν έφεραν την ανατροπή με αποτέλεσμα να έρθει η ήττα με 93-86! Αξίζει να σημειώσουμε ότι η ομάδα μας έπαιξε χωρίς δύο Καλαθοσφαιριστές της τον Αμερικάνο Ομάρ Κραγιέμ που ήταν άρρωστος και τον Γιώργο Στυλιανού που ήταν τραυματίας.

Με τρίποντο του Ρέντικας και δύο πόντους του Ογκουνγέμι ξεκίνησε την αναμέτρηση ο Απόλλων (5-0). Οι «γαλάζιοι» ήταν αρκετά καλοί στην πρώτη περίοδο και μέχρι το 2:30 ήταν μπροστά με 10-5, ενώ στο 5’ το σκορ ήταν στο 12-7. Έπειτα οι Ράιτ και Χάμιλτον πέτυχαν από δύο πόντους και μείωσαν σε 12-11 για την ΕΚΑ ΑΕΛ, ενώ οι φιλοξενούμενοι έως το 8’ έφεραν το σκορ στο 20-13. Με το τέλος της περιόδου το συγκρότημα του Φώτη Τακιανού ήταν μπροστά με 29-19.

Μέχρι το 12’ οι «γαλάζιοι» προηγούνταν με 33-22, ενώ ενάμιση λεπτό πιο μετά οι δύο ομάδες σημείωσαν από τέσσερις πόντους (37-26). Μέχρι το 16:30 οι γηπεδούχοι ήταν βελτιωμένοι και μείωσαν την διαφορά στους έξι (42-36), ενώ στο 17’ ο Ογκουνγέμι με δύο πόντους έφερε το σκορ στο 44-36. Ακολούθησαν επτά πόντοι για την ΑΕΛ (τρεις ο Παλάλας, από δύο οι Χάμιλτον-Ράιτ) μειώνοντας έτσι την διαφορά στον πόντο (44-43). Πριν το τέλος του ημιχρόνου ο Ογκουνγέμι με δύο πόντους έφερε το σκορ στο 46-43.

Με πολύ καλή διάθεση ξεκίνησε το τρίτο δεκάλεπτο η ΕΚΑ ΑΕΛ που μέχρι το 21:15 είχε πετύχει έξι πόντους, ενώ δέχθηκε δύο, παίρνοντας προβάδισμα με 49-48. Μέχρι το 24’ οι «γαλαζοκίτρινοι» ήταν μπροστά με τέσσερις πόντους διαφορά (56-52), ενώ τρία λεπτά αργότερα το σκορ πήγε στο 63-55. Ακολούθως ο Χάμιλτον με πέντε πόντους έφερε την ομάδα του Μίκαελ Κοχ μπροστά με 68-55, στο 28’. Με το φινάλε του δεκαλέπτου οι γηπεδούχοι ήταν μπροστά με 74-61.

Με τέσσερις πόντους του Ογκουνγέμι ξεκίνησε την τέταρτη περίοδο ο Απόλλων, μειώνοντας σε 74-65, ενώ η ΑΕΛ απάντησε με τρεις πόντους του Παρκς μέχρι το 31:30 φέρνοντας την διαφορά στους δώδεκα (77-65). Μέχρι το 34’ το σκορ πήγε στο 80-72, ενώ ένα λεπτό πιο μετά η ΑΕΛ ήταν μπροστά με 85-74. Το παιχνίδι ήταν ισορροπημένο και στην συνέχεια, με την διαφορά στο σκορ να είναι στους δέκα πόντους μέχρι το 37:15, όπου η ΑΕΛ ήταν μπροστά με 89-79. Με την ολοκλήρωση της αναμέτρησης η ΑΕΛ πήρε την νίκη με τελικό σκορ 93-86.

Η ομάδα μας (Φώτης Τακιανός): Παντούρης 3, Χάρπερ 20 (3), Ρέντικας 20 (3), Νέυλορ 19 (1), Ογκουνγέμι 24, Τομπάζος, Π. Ηλιάδης.

Τα δεκάλεπτα: 19-29, 43-46, 74-61, 93-86