Νίκη τετράδας!

Η ομάδα μας πέτυχε το σκοπό της και πήρε τη μεγάλη νίκη σήμερα(13/2), όπως εξελίχθηκε ο αγώνας εντός έδρας κόντρα στην Ε.Ν.Π με 80-77 και πλέον είναι ακόμα πιο κοντά στον στόχο της τετράδας.

Ο Απόλλωνας πέτυχε μία δύσκολη νίκη απέναντι στην Ένωση Νέων Παραλιμνίου, μέσα στη Λεμεσό, με σκορ 80-77, σε παιχνίδι που πραγματοποιήθηκε στο πλαίσιο της 17ης αγωνιστικής της ΟΠΑΠ Basket League και κρίθηκε στις λεπτομέρειες. Οι διαφορές στο σκορ έμειναν σε όλη την διάρκεια του αγώνα σε αρκετά χαμηλά επίπεδα. Στο α’ ημίχρονο υπήρξαν εναλλαγές στο προβάδισμα ανάμεσα στις δύο ομάδες, με τον Απόλλων να παίρνει το προβάδισμα πριν το τέλος του πρώτου ημιχρόνου και να το διατηρεί μέχρι τα τελευταία στάδια του αγώνα. Η ΕΝΠ κατάφερε 47’’ πριν το τέλος της αναμέτρησης να πάρει ξανά προβάδισμα (77-76), όμως ο Απόλλωνας έκανε την ανατροπή πριν το φινάλε και έφυγε με την νίκη από το γήπεδο με 80-77. Ως το ACS MVP of the game αναδείχθηκε ο Τζάβιον Ογκουνγέμι ο οποίος σημείωσε 19 πόντους (9 ριμπάουντ, 1 ασσίστ).

Ισορροπημένο ήταν το παιχνίδι που είδαμε στην πρώτη περίοδο. Στο 4’ το σκορ ήταν στο 8-8, ενώ ένα λεπτό αργότερα οι δύο ομάδες πέτυχαν από δύο πόντους (Ογκουνγέμι για Απόλλων, Έβανς για ΕΝΠ) με το σκορ να πάει στο 10-10. Μέχρι το 7:30 το σκορ οδηγήθηκε στο 15-15, ενώ δύο λεπτά αργότερα ο Απόλλων ήταν μπροστά με 20-19. Πριν το τέλος της περιόδου ο Φίλερ με τρίποντο έδωσε προβάδισμα στην ομάδα του Νικόλα Παπαδόπουλου με 22-20.

Με τέσσερις πόντους από τους Νέυλορ-Ογκουνγέμι ξεκίνησε την β’ περίοδο ο Απόλλων (24-22), με την ΕΝΠ να απαντάει με έξι πόντους (τέσσερις ο Έβανς, δύο ο Μπάλογκαν) μέχρι το 12:15 (28-24). Ακολούθως το συγκρότημα του Φώτη Τακιανού ήταν βελτιωμένο και στο επόμενο δίλεπτο μείωσε στον πόντο την διαφορά (31-30), ενώ μέχρι το 15:30 ο Χάρπερ με τρίποντο και ο Ογκουνγέμι με κάρφωμα έφεραν το σκορ στο 35-31 υπέρ των «γαλάζιων». Έπειτα οι Έβανς και Ρέινς σημείωσαν από δύο πόντους και ισοφάρισαν σε 35-35, ενώ στο 18’ το σκορ ήταν στο 38-36. Ένα λεπτό μετά το σκορ ήταν στο 40-39 υπέρ των γηπεδούχων, οι οποίοι πριν το τέλος του ημιχρόνου σημείωσαν ένα ακόμα τρίποντο με τον Κράγεμ και έφεραν την διαφορά στους τέσσερις (43-39).

Από πέντε πόντους πέτυχαν οι δύο ομάδες μέχρι το 23’ (τρίποντο ο Παντούρης, δύο ο Νέυλορ για Απόλλων, τρίποντο ο Μπάλογκαν, δύο ο Ρέινς για ΕΝΠ) με το σκορ να πάει στο 48-44. Μέχρι τα μισά της περιόδου ο Απόλλων ήταν μπροστά με επτά πόντους διαφορά (56-49). Έως το 27’ το σκορ ήταν στο 60-54 υπέρ των γηπεδούχων ενώ με το τέλος της περιόδου το σκορ έφθασε στο 67-58. Έως το 36’ οι «γαλάζιοι» ήταν μπροστά με 73-66, ενώ δύο λεπτά πιο μετά η ΕΝΠ μείωσε σε 76-71. Στο 39’ ο Φίλερ με τρεις πόντους μείωσε στους δύο την διαφορά (76-74), ενώ στην συνέχεια ο Μπάλογαν  με τρίποντο έφερε μπροστά την ΕΝΠ με 77-76. Ακολούθως ο Ρέντικας και ο Παντούρης σημείωσαν από δύο ελεύθερες βολές και έφεραν το σκορ στο τελικό 80-77.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 20-22, 43-39, 67-58, 80-77

Η ομάδα μας (Φώτης Τακιανός): Παντούρης 17 (3), Χάρπερ 18 (2), Ρέντικας 3, Νέυλορ 20 (1), Ογκουνγέμι 19, Στυλιανού, Κράγεμ 3 (1).