Ήττα εντός έδρας

Δεν τα κατάφερε η ομάδα μας και ηττήθηκε εντός έδρας από τον ΑΠΟΕΛ σήμερα(3/3) με 86-80 στο πλαίσιο της 19ης αγωνιστικής της ΟΠΑΠ Basket League.

Πιο καλά ξεκίνησε στο παιχνίδι ο ΑΠΟΕΛ που μέχρι το 4:30 είχε προηγηθεί με 13-4. Στην συνέχεια ο Απόλλων με επτά σερί πόντους (πέντε ο Ρέντικας, δύο ο Ογκουνγέμι) μείωσε σε 13-11. Μέχρι την ολοκλήρωση της περιόδου η ομάδα του Αντώνη Κωνσταντινίδη ήταν μπροστά με 20-13. Έως το 14’ οι «γαλάζιοι» μείωσαν σε 26-24, ενώ οι διαφορές παρέμειναν και στην συνέχεια λεπτές. Στο 17:30 το σκορ ήταν στο 37-34 για τους φιλοξενούμενους, οι οποίοι μέχρι την λήξη του ημιχρόνου ήταν μπροστά με 42-36.

Μέχρι το 24:20 το σκορ ήταν στο 51-40 για τον ΑΠΟΕΛ, με τον Απόλλων στην συνέχεια να σημειώνει εννέα σερί πόντους (έξι ο Ρέντικας, τρεις ο Ογκουνγέμι), μειώνοντας σε 51-49. Ακολούθως ο Βον με λέι απ έκανε το 53-49, ενώ μέχρι το τέλος της περιόδου ο Χάρπερ με τρίποντο και ο Νέυλορ με δίποντο έφεραν μπροστά τον Απόλλων με 54-53.

Έως το 31:30 το συγκρότημα του Φώτη Τακιανού με τέσσερις πόντους από τους Ρέντικας-Νέυλορ προηγήθηκε με 58-53, για να απαντήσει μέχρι το 33’ ο ΑΠΟΕΛ με οκτώ σερί πόντους (από ένα τρίποντο Βον-Γκαντ, δύο πόντους ο Χιλ) φέρνοντας το σκορ στο 61-58 για τους φιλοξενούμενους. Στο 37’ το σκορ πήγε στο 73-60, με τον Απόλλων στην συνέχεια να είναι βελτιωμένος και έως το 39’ να μειώνει σε 76-70. Μισό λεπτό αργότερα το σκορ ήταν στο 80-76, ενώ με το τέλος του αγώνα ο ΑΠΟΕΛ πήρε την νίκη με 86-80.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 13-20, 36-42, 54-53, 80-86

Η ομάδα μας(Φώτης Τακιανός): Παντούρης 9 (2), Χάρπερ 6 (1), Ρέντικας 23, Νέυλορ 19 (2), Ογκουνγέμι 20, Τομπάζος 3 (1), Ιωαννίδης.