ΚΥΑΝΟΛΕΥΚΟΣ ΑΝΑΛΥΤΗΣ

Το επίτευγμα του Σαρδινέρο!

Μόνο δυο ποδοσφαιριστές στη ευρωπαϊκή μας πορεία ήρθαν από τον πάγκο ως αλλαγές και κατάφεραν να σκοράρουν και να δώσουν με τα γκολ τους την πρόκριση στην ομάδα μας σε ευρωπαϊκό παιχνίδι!

Τον ένα τον ξέρετε και είναι ο Αντριάν Σαρδινέρο που στο 101΄της παράτασης κόντρα στη Σιάμροκ πέτυχε το νικητήριο γκολ. Κάποιος άλλος ποδοσφαιριστής μας όμως προηγήθηκε πριν από αυτόν 18 ολόκληρα χρόνια. Αυτός δεν είναι άλλος από τον Γιώργο Καβάζη που στον εντός έδρας αγώνα μας κόντρα στα Τίρανα Αλβανίας μπήκε ως αλλαγή στον αγωνιστικό χώρο στο 55’ και εφτά λεπτά αργότερα σκόραρε δίνοντας το προβάδισμα και ουσιαστικά την πρόκριση στην ομάδα μας με 2-1 ανατρέποντας το 3-2 του πρώτου αγώνα! Για την ιστορία ο Μιλένκο Σπολιαριτς έβαλε το «κερασάκι στην τούρτα» σημειώνοντας το 3-1!