ΚΟΥΣ ΚΟΥΣ

Το μεγαλύτερο όνομα που φόρεσε ποτέ τη φανέλα του Απόλλωνα!

Όταν κάποτε, έστω για μια χρονιά, αποτελούσες μέρος των «Galaktikos» της Ρεάλ Μαδρίτης παίζοντας δίπλα από ιερά ποδοσφαιρικά τέρατα όπως οι Ρονάλτο το «φαινόμενο», Ζιντάν, Ρομπέρτο Κάρλος, Ραούλ, Φίγκο, Μπέκαμ, Κασίγιας κ.ά., όταν συμμετείχες στην τρελή πορεία και επική κατάκτηση του Τσάμπιονς Λίγκ ως ποδοσφαιριστής της Λίβερπουλ, τότε δεν μπορείς παρά να θεωρείσαι το μεγαλύτερο όνομα που φόρεσε ποτέ τη φανέλα του Απόλλωνα!

Ο λόγος για τον Ισπανό ακραίο επιθετικό Antonio Núñez Tena ο οποίος αποκτήθηκε την περίοδο 2009-10 σε ηλικία 30 ετών από τη Ρεάλ Μούρθια, ομάδα Β’ Κατηγορίας της Ισπανίας και αγωνίστηκε στον Απόλλωνα για δυόμιση συνολικά χρόνια πανηγυρίζοντας και ένα κύπελλο επί του ΑΠΟΕΛ την περίοδο 2009-10.

Ξεκίνησε την καριέρα του από τα τμήματα υποδομής της Ρεάλ Μαδρίτης και υπό τις οδηγίες του Κάρλος Κειρόζ αγωνίστηκε στην πρώτη ομάδα της Ρεάλ την περίοδο 2003/04, έχοντας 11 συμμετοχές στο θεσμό του πρωταθλήματος και 1 γκολ κάνοντας το ντεμπούτο του στις 13 Μαρτίου 2004 στο Σαντιάγο Μπερναμπέου κόντρα στη Ρεάλ Ζαραγόσα μπαίνοντας στο γήπεδο στο 83’ στη θέση του Εστεμπάν Καμπιάσο.

Την επόμενη  σεζόν 2004/05 παίρνει μεταγραφή για τη Λίβερπουλ όπου υπό τις οδηγίες του Ράφα Μπενίτεθ αγωνίζεται 18 φορές με τη φανέλα των «ρεντς» και πανηγυρίζει την επική κατάκτηση του  Τσάμπιονς Λίγκ από τη Λίβερπουλ κόντρα στη Μίλαν  έχοντας συμμετοχή στον καθοριστικό τελευταίο νικηφόρο αγώνα του ομίλου κόντρα στον Ολυμπιακό Πειραιώς, στην προημιτελική και ημιτελική φάση κόντρα στην Γιουβέντους και Τσέλσι αντίστοιχα αλλά βλέπει τον μεγάλο τελικό από τον πάγκο αφού δεν παίρνει λεπτά συμμετοχής έχοντας όμως παράσημο ζωής το μετάλλιο της κορυφαίας διασυλλογικής διοργάνωσης!

Τις επόμενες δύο περιόδους, 2005-06 και 2006-07 αγωνίζεται με τα χρώματα της Θέλτα Βίγκο στην Λα Λίγκα με την οποία είχε συνολικά 56 συμμετοχές και 2 γκολ ενώ την επόμενη περίοδο 2007/08 ακολουθεί την ομάδα της Θέλτα Βίγκο στην Β’ Κατηγορία μετρώντας 40 συμμετοχές και 5 γκολ και ακολούθως την επόμενη περίοδο 2008/09 παραμένει στην Β’ Κατηγορία αυτή τη φορά με τη φανέλα της Ρεάλ Μούρθια καταγράφοντας 35 συμμετοχές και 1 γκολ.

Από την Ρεάλ Μούρθια, ο Antonio Núñez, το καλοκαίρι του 2009, υπογράφει συμβόλαιο συνεργασίας με την ομάδα μας παίρνοντας τον αριθμό 27. Στα δυόμιση χρόνια που αγωνίστηκε με τα χρώματα του Απόλλωνα κατέγραψε συνολικά 58 συμμετοχές στον θεσμό του πρωταθλήματος μετρώντας 3,727 συνολικά λεπτά συμμετοχής.

Το ντεμπούτο  του στο θεσμό του πρωταθλήματος το πραγματοποίησε στο πλαίσιο της 1ης αγωνιστικής της περιόδου 2009/10 στον εκτός έδρας αγώνα κόντρα στο Ένωση Νέων Παραλιμνίου, τον οποίο κερδίσαμε με 3-0 ενώ τελευταίος του αγώνας ως ποδοσφαιριστής του Απόλλωνα ήταν ‪στις 29 Ιανουαρίου, 2012 στην εκτός έδρας ήττα της ομάδας μας με 2-1 από το ΑΠΟΕΛ, αγώνα στον οποίο σκόραρε με εξαιρετική φωτοβολίδα σουτ δίνοντας το προβάδισμα στην ομάδα μας.

Την περίοδο 2009-10 πανηγύρισε το μοναδικό κύπελλο με την ομάδα μας γράφοντας 2 συμμετοχές στο θεσμό του κυπέλλου, η πρώτη για την ημιτελική φάση της διοργάνωσης στη ρεβάνς με αντίπαλο την ΑΕΛ και η δεύτερη στον μεγάλο τελικό κόντρα στο ΑΠΟΕΛ δίνοντας μάλιστα την ασίστ στο πρώτο γκολ στον Μπαγκούρα μετά από εκπληκτική προσπάθεια πριν συμπληρωθεί το πρώτο λεπτό.

Τον Ιανουάριο 2012, λόγω κακής πορείας της ομάδας ζήτησε να φύγει επιστρέφοντας στην πατρίδα του αγωνιζόμενος για ενάμιση χρόνο στην Χουέσκα στην Β’ Κατηγορίας, με τον πρώτο χρόνο έχοντας για συμπαίκτη του τον μετέπειτα ποδοσφαιριστή της ομάδας μας Ρομπέρτο Γκαρσία, (55 συμμετοχές ως βασικός και 6 γκολ) ενώ τις επόμενες δύο περιόδους 2013/14 και 2014/15 συνέχισε την καριέρα στην Β’ Κατηγορία σε ηλικία 36 ετών στην Ντεπορτίβο Λα Κορούνα (22 συμμετοχές ως βασικός) και Χουέλβα (39 συμμετοχές ως βασικός και 5 γκολ).

Ο Antonio Núñez σε ηλικία 40 πια ετών έχει κρεμάσει τα ποδοσφαιρικά του παπούτσια αφού από την περίοδο 2015/16 μέχρι την περίοδο 2017/18 αγωνίστηκε στη Χουέλβα, στην Γ’ Κατηγορία αυτή τη φορά, με γεμάτες μάλιστα χρονιές τα μετρώντας συνολικά 97 συμμετοχές σκοράροντας και 9 γκολ!