ΚΥΑΝΟΛΕΥΚΟΣ ΑΝΑΛΥΤΗΣ

Η άλλοτε «μαύρη τρύπα» που έγινε «εξοχικό»!

Εκτός έδρας, η ομάδα μας αντιμετώπισε την Ομόνοια, σε αγώνες Α’ φάσης, 60 φορές. Η ομάδα μας κέρδισε μόνο 9 φορές, ποσοστό 15%, έχασε 38 φορές ενώ τα υπόλοιπα 13 παιγνίδια έληξαν ισόπαλα. Στα τέρματα η Ομόνοια προηγείται με 132-50.

Θα πρέπει να σημειωθεί ότι, από την περίοδο 1957-58 μέχρι και την περίοδο 2012-13,  οι εκτός έδρας αγώνες κόντρα στην Ομόνοια αποτελούσαν εφιαλτική εμπειρία για την ομάδα μας.

Στους 54 αυτούς αγώνες Α’ φάσης (1957-58-2012-13) «μετρούσαμε» μόνο 4 νίκες, ποσοστό 7%, 38 ήττες και 12 ισοπαλίες, μόνο σε δύο περιπτώσεις καταφέραμε να κρατήσουμε ανέπαφη την εστία μας (3%) ενώ στους 26 από τους 54 αγώνες δεν καταφέραμε να βρούμε το δρόμο προς τα αντίπαλα δίκτυα (48%).

Τα πράγματα άρχισαν να αλλάζουν άρδην  τα τελευταία 6 χρόνια. Από την περίοδο 2013-14 και μετέπειτα και σε σύνολο 6 αγώνων Α’ φάσης κόντρα στην Ομόνοια ο Απόλλωνας «μετράει» 5 νίκες και 1 ισοπαλία με ποσοστό επιτυχίας 83%.