Νίκη εκτός έδρας κόντρα στην Ομόνοια(Φωτορεπορτάζ)

Με δύο νίκες σε δύο αγώνες συνεχίζει η Καλαθοσφαιρική μας ομάδα που επιβλήθηκε πριν από λίγο της Ομόνοιας εκτός έδρας με 86-85. Η ομάδα μας βρέθηκε να χάνει με 85-83 πενηντα ένα δευτερόλεπτα πριν από τη λήξη αλλά με εύστοχο τρίποντο πήρε το δεύτερο ροζ φύλλο αγώνα.

Μετά από ένα συναρπαστικό παιχνίδι με συνεχείς εναλλαγές στο σκορ, ο Απόλλωνας με τρίποντο 9’’ πριν το τέλος κέρδισε την Ομόνοια και πανηγύρισε, στο πλαίσιο της 3ης αγωνιστικής της ΟΠΑΠ Basket League, τη δεύτερη νίκη του σε ισάριθμους αγώνες, υποχρεώνοντας παράλληλα την Ομόνοια στην τρίτη ήττα της. Ως ο ACS MVP of the Game αναδείχθηκε ο Μάικλ Χάινς με 16 πόντους (15 ριμπάουντ, 3 ασσίστ).

Αξίζει να σημειωθεί ότι η σημερινή (27/10) αναμέτρηση έγινε τελικά στο Στάδιο Ελευθερία αντί στην CBF Arena λόγω απροόπτου προβλήματος που εμφανίστηκε στο καλάθι του σταδίου του Αγίου Δομετίου.

Στο πρώτο δεκάλεπτο, οι δύο ομάδες ήταν κοντά στο σκορ. Η πιο μεγάλη διαφορά που παρουσιάστηκε ήταν από την Ομόνοια 02:53 πριν από το τέλος της περιόδου, όπου οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν με πέντε πόντους διαφορά (18-13). Όμως ο Απόλλωνας μέχρι τη συμπλήρωση του ένατου λεπτού, έκανε την ανατροπή και προηγήθηκε με 22-18 ένα λεπτό πριν το φινάλε του πρώτου δεκαλέπτου, που έληξε με διαφορά ενός πόντου (21-22). Οι εναλλαγές στο σκορ συνεχίστηκαν μέχρι τη λήξη του πρώτου ημιχρόνου, που βρήκε τους «πράσινους» να είναι μπροστά στο σκορ με τρεις πόντους (41-38).

Η ομάδα της Λευκωσίας κράτησε το προβάδισμα ως και το 6:15 πριν από το τέλος του τρίτου δεκαλέπτου. Στο σημείο εκείνο ο Ο’Ράιλι με βολή έκανε το 48-48, ενώ 20” αργότερα ο Ηλιάδης με τρίποντο έδωσε προβάδισμα τριών πόντων στους «γαλάζιους», που έκλεισαν την περίοδο αυτή με πέντε πόντους διαφορά (66-61).

Αποκορύφωμα της ανταγωνιστικότητας των δύο ομάδων ήταν το τέταρτο δεκάλεπτο. Η Ομόνοια ήταν πίσω στο σκορ μέχρι και 1:32 πριν από το τελευταίο σφύριγμα, όμως στο 00:51 έφερε το παιχνίδι στα ίσα (83-83).

Όταν απόμεναν 16 δευτερόλεπτα ο Νικόλς με δίποντο έβαλε μπροστά τους «πράσινους» (85-83), όμως ο Απόλλωνας δεν είχε πει τον τελευταίο του λόγο. Εννέα δευτερόλεπτα πριν το φινάλε του αγώνα, ο Ντούγκλας με τρίποντο διαμόρφωσε το τελικό 86-85 για τον Απόλλωνα, δίνοντας έτσι την νίκη στην ομάδα του.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 21-22, 41-38, 61-66, 85-86