ΠΕΤΟΣΦΑΙΡΑ

Ήττα κόντρα στην Ολυμπιάδα Ν.

«ΑΠΟΛΛΩΝ ΑΡΕΝΑ»: Property  Gallery ΑΠΟΛΛΩΝ – ΟΛΥΜΠΙΑΔΑ Ν. 2-3 (30-28, 25-18, 19-25, 18-25, 16-18)

Σε ένα ματς που δεν  ήθελε κανείς να τελειώσει αφού Property Gallery Απόλλων και Ολυμπιάδα πρόσφεραν φοβερό θέαμα, για περίπου δυόμισι ώρες η Ολυμπιάδα πέτυχε μια σημαντική μέσα στο «ΑΠΟΛΛΩΝ ΑΡΕΝΑ» με 3-2 και με το δίποντο ανέβηκε 4η με 12 βαθμούς. Ο Property Gallery Απόλλων που έχασε για δεύτερη φορά στην έδρα του από ομάδα τετράδας 2-3 (σ.σ. η Ανόρθωση την 4η αγωνιστική) ολοκλήρωσε τον Α’Γύρο στην 5η θέση με 11 βαθμούς ένα πίσω από τν τετράδα.

Ο αγώνας πρόσφερε τα πάντα. Ο Property Gallery Απόλλων προηγήθηκε 2-0, αλλά με αντεπίθεση διαρκείας η Ολυμπιάδα ισοφάρισε 2-2 και πήρε τη νίκη.

Σετ με πλοκή ήταν το πρώτο στο ντέρμπι της τετράδας. Ο Property Gallery Απόλλων προηγήθηκε 06-05, αλλά η Ολυμπιάδα με την Juric εκ νέου στην εξάδα πέρασε μπροστά 14-15. Το σετ ήταν πολύ κλειστό με τις δυο ομάδες  να προσπαθούν να επιβληθούν. Το ντέρμπι βρέθηκε στην απόλυτη ισορροπία 18-18 με την Ολυμπιάδα να μην μπορεί να τελειώσει το σετ που οδηγήθηκε στους έξτρα πόντους. Εκεί το φοβερό σετ μετατράπηκε σε ντόμινο εναλλαγών στο σκορ με τον Property Gallery Απόλλων να κερδίζει σε 34’ 30-28 και να προηγείται 1-0 σετ.

Καμιά από τις δυο ομάδες δεν μπορούσε να ξεφύγει στο δεύτερο σετ. Το ένα σου, ένα μου ήταν στην ημερήσια διάταξη άνκαι η ομάδα του Letsiev βρήκε «αέρα» τριών πόντων 13-10.Οι Λεμεσιανές σε κρίσιμο σημείο προηγήθηκαν 21-17 και κέρδισε 25-18 σε 25’ με 2-0 σετ.

Η Ολυμπιάδα με το βάρος του 0-2 μπήκε καλύτερα στο τρίτο σετ και προηγήθηκε 04-07. Οι δυο ομάδες όμως ήταν συνεχώς κοντά στο σκορ άνκαι η Ολυμπιάδα ήταν ίσως πιο αποφασιστική και προηγήθηκε 15-17. Η ομάδα του Κωστάκη Παναγίδη συνέχισε να υπερέχει με αποτέλεσμα να κερδίσει 19-25 σε 26’ μένοντας ζωντανή στον αγώνα αφού μείωσε 2-1 στα σετ.

Η προσφυγική ομάδα ανέβασε ψυχολογία με το 1-2. Στο τέταρτο σετ επέβαλε το παιχνίδι της προηγήθηκε 16-19 για να κερδίσει τελικά 18-25 σε 26’ ισοφαρίζοντας το παιχνίδι μέσα στο «ΑΠΟΛΛΩΝ ΑΡΕΝΑ».

Οι δυο ομάδες στο τάί- μπρέικ δεν μπορούσαν να πάρουν την απαραίτητη διαφορά. Οι «γαλάζιες» είχαν ένα ισχνό προβάδισμα 04-03, αλλά η Ολυμπιάδα ισοφάρισε 05-05. Οι παίκτριες του Παναγίδη ξέφυγαν 05-07, όμως ένα σερί του Property Gallery Απόλλων έδωσε στην ομάδα της Λεμεσού προβάδισμα 08-07. Στο τάϊ – μπρέικ  έγινε μεγάλο παιχνίδι. Χαρακτηριστικά, η Ολυμπιάδα Ν. ξέφυγε 09-12, αλλά ο Property Gallery Απόλλων μείωσε 11-12. Ο πόντος που εξασφάλισε η ομάδα της Νεάπολης για το 11-13 δεν πτόησε την ομάδα της Λεμεσού που προηγήθηκε 14-13, η Ολυμπιάδα ισοφάρισε και το σετ μετατράπηκε σε γκραν – γκινιόλ με τα πάντα να κρίνονται στους έξτρα πόντους.

Οι δυο ομάδες εναλλάσσονταν στο σκορ με την Ολυμπιάδα να κερδίσει 16-18 και να εξασφαλίζει τη νίκη με 2-3 μέσα στη Λεμεσό.

Property  Gallery ΑΠΟΛΛΩΝ(D. LETSIEV): Πέτρου Ελ. , Shaidullina, Jenkins, Saini, Πέτρου Εφ., Λάμπρου – Λίμπερο1: Χριστοφόρου, Λίμπερο 2: Ζακχαίου. – Αλλαγές: Σιμανόφσκι.

ΟΛΥΜΠΙΑΔΑ Ν.(K. ΠΑΝΑΓΙΔΗΣ):Ηudima, Μανίταρου, Juric, Λεωνίδου, Cudworth, Σιμανόφσκι – Λίμπερο 1: Μαραγκού, Λίμπερο 2: Κούτα – Aλλαγές: Σιάγια, Ντομπρασίνοβιτς.