Διπλό στο Παραλίμνι για τον ΘΡΥΛΟ!

Σημαντική και πολύ δύσκολη εκτός έδρας νίκη σημείωσε ο Απόλλων, όπου στο πλαίσιο της 10ης αγωνιστικής της ΟΠΑΠ Basket League επικράτησε της ΕΝΠ με 76-75, σε παιχνίδι που πραγματοποιήθηκε στο Παραλίμνι. Ως ο ACS MVP of the Game αναδείχθηκε ο Κορτέζ Ντάγκλας με 15 πόντους (1 τρίποντο, 5 ριμπάουντ, 3 ασσίστ).

Ισορροπημένος ήταν ο αγώνας στην α’ περίοδο. Στο 7’ το σκορ ήταν στο 15-15 ενώ μέχρι την λήξη της περιόδου οι γηπεδούχοι ήταν μπροστά με 21-19. Οι «βυσσινί» έως το 14:30 προηγούνταν με 32-24, για να ακολουθήσει ένα σερί 14 πόντων για τον Απόλλωνα, όπου έφερε το σκορ στο 38-32 υπέρ του μέχρι το 19’. Πριν το φινάλε του ημιχρόνου οι γηπεδούχοι μείωσαν με δύο ελεύθερες βολές του Χόλις (38-34).

Η τρίτη περίοδος ήταν επίσης ισορροπημένη. Στο 26:20 ο Απόλλωνας ήταν μπροστά με 45-43, ενώ τρία λεπτά αργότερα η ΕΝΠ μείωσε στον πόντο την διαφορά (54-53). Πριν την ολοκλήρωση της περιόδου ο Τζάξον με τρίποντο έκανε το 57-53 για τους «γαλάζιους». Ο αγώνας ήταν πραγματικό ντέρμπι και στο τέταρτο δεκάλεπτο. Στο 36:30 οι φιλοξενούμενοι προηγούνταν με 66-63, με τους «βυσσινί» να μειώνουν στους δύο την διαφορά στο 39’, με το σκορ να είναι στο 72-70. Ακολούθως ο Ηλιάδης με τέσσερις ελεύθερες βολές έφερε το σκορ στο 76-70, ενώ μέχρι το 39:49 ο Άκραμ με τρίποντο και ο Ντάραμ με δύο ελεύθερες βολές, μείωσαν σε 76-75, το οποίο ήταν και το τελικό σκορ.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 21-19, 34-38, 53-57, 75-76